Wypadek na wjeździe do Jedliny-Zdroju

W piątek około godziny 16:30 na ul. Kamienieckiej w Wałbrzychu doszło do wypadku drogowego. Z ustaleń policjantów ruchu drogowego wałbrzyskiej komendy wynika, że 60-letnia mieszkanka powiatu łódzkiego wykonująca na tej drodze samochodem osobowym manewr zawracania, wykonała go w sposób nieprawidłowy, nie zauważyła jadącego za nią lewym pasem w tym samym kierunku samochodu osobowego prowadzonego przez 35-letniego mieszkańca powiatu świdnickiego i doprowadziła do zderzenia obu pojazdów. Dwóch małoletnich pasażerów z samochodu kierowanego przez poszkodowanego trafiło do szpitala. Na szczęście doznali oni obrażeń nie zagrażających ich życiu. Oboje kierujący byli trzeźwi, a funkcjonariusze elektronicznie odebrali oba dowody rejestracyjne za uszkodzenia pokolizyjne.

Policjanci po raz kolejny apelują do osób prowadzących różnego typu pojazdy oraz pieszych o zachowanie ostrożności na drogach. Pamiętajmy, aby wyprzedzać tylko w miejscach dozwolonych. Zanim rozpoczniemy wykonywanie manewru powinniśmy upewnić się, że nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Na ścinajmy zakrętów i nie zjeżdżajmy na przeciwległy pas ruchu. Chwila nieuwagi może zakończyć się poważnym wypadkiem. Warto także wspomnieć o dostosowaniu prędkości do panujących warunków na drodze i nie przekraczaniu tej dozwolonej. Przy włączaniu się do ruchu, zmianie pasa ruchu oraz wykonywaniu manewru zawracania, zawsze upewnijmy się, czy w sposób przepisowy i bezpieczny jesteśmy w stanie wykonać ten manewr.

POLICJA APELUJE
Wszystkim przypominamy także inne ważne przepisy Kodeksu drogowego. Wyprzedzanie przed lub na przejściu dla pieszych oraz omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się celem udzielenia pierwszeństwa pieszym, a także nieudzielne pierwszeństwa pieszemu na drodze są innymi powodami wypadków drogowych, tym razem z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Dlatego pamiętajmy, aby przy dojeżdżaniu do przejścia dla pieszych zawsze zachować szczególną ostrożność. Widząc pieszego zwolnijmy, by w przypadku jego wejścia na jezdnię w sposób bezpieczny zatrzymać swój pojazd.
Apelujemy także do pieszych. Przy niesprzyjającej pogodzie oraz w porze od zmierzchu do świtu obowiązkowo używajmy odzieży z elementami odblaskowymi. Kierujący będą w stanie zobaczyć nas w dalszej odległości, a to daje możliwość szybszej reakcji na wystąpienie ewentualnych zagrożeń na drodze. Pamiętajmy także, że przed wejściem na jezdnię należy się rozejrzeć. Wtargnięcie pod nadjeżdżający pojazd, także na przejściu dla pieszych, jest niedozwolone.
Przypominamy motocyklistom, aby nie przekraczali dozwolonej prędkości oraz nie wyprzedzali w miejscach niedozwolonych. Są oni w pewien sposób niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego i każde zdarzenie z ich udziałem może zakończyć się tragicznie w skutkach. Użytkownicy samochodów natomiast przy włączaniu się do ruchu, zmianie pasa ruchu oraz kierunku jazdy powinni zachować ostrożność i za każdym razem spoglądać w lusterka wsteczne. Motocykl może przecież nadjechać w każdym momencie. Obie strony mają oczywiście obowiązek korzystać z zapisanej w Kodeksie Drogowym zasady ograniczonego zaufania.

źródło i fot.
Komenda MiejskA Policji w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *