24 kwietnia, 2024

Pożegnalne dzieło Rossiniego na kilkadziesiąt głosów

Pożegnalne dzieło Rossiniego na kilkadziesiąt głosów
Listopadowy nastrój refleksji nad przemijaniem towarzyszył będzie najbliższemu koncertowi wałbrzyskiej filharmonii. Będzie to wydarzenie szczególne, poświęcone muzyce wokalnej. „La Petite Messe Solennelle” Gioacchina Rossiniego wykona Wrocławski Chór Żeński, Męski Zespół Wokalny I Signori, przygotowany przez Izabelę Polakowską-Rybską, soliści: Justyna Khil (sopran), Julia Mach (mezzosopran), Sebastian Mach (tenor), Piotr Pieron (bas) oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej pod batutą Agnieszki Franków-Żelazny. Koncert rozpocznie się o godzinie 18:00, wyjątkowo w sobotę, 19 listopada 2022 r.

 

Tytuł koncertu „Ostatni grzech mojej starości” nawiązuje do zbioru utworów, które Rossini napisał w ostatnich latach przed śmiercią i które sam kompozytor nazywał „grzechami starości”. Były one w dużej części pisane „do szuflady”, z potrzeby twórczej ekspresji, po których twórca nie spodziewał się już sławy i uznania, nie takiego, jakie przyniosły mu jego najsłynniejsze dzieła operowe „Cyrulik sewilski” czy „Wilhelm Tell”. Okazało się jednak, że „La Petite Messe Solennelle”, będąca „ostatnim z grzechów starości” Rossiniego stała się jednym z jego najważniejszych utworów. Jest to wyjątkowe dzieło pożegnalne, jakie chciałby zostawić po sobie zapewne każdy artysta.
Według Wiarosława Sandelewskiego, jednego z biografów Rossiniego, „Msza” jest niejako jego artystycznym testamentem i dziełem najbardziej ze wszystkich osobistym. Rossini nigdy w swych utworach nie mówił o sobie samym. Uczynił to po raz pierwszy i ostatni w „La Petite Messe Solennelle”. Nie rezygnując w najmniejszym stopniu z piękna melodycznego, wyposażył ją w zdumiewające bogactwo kapitalnych pomysłów harmonicznych oraz oryginalnych i śmiałych modulacji. Jest to unikat na tle swych czasów”. Również współcześnie niezwykłość tej kompozycji porusza, dowodząc jak ponadczasowym twórcą był Rossini i jak nieśmiertelnym w sztuce jest uniwersalny temat przemijania.

Koncert „Ostatni grzech mojej starości” będzie pierwszym, jaki Agnieszka Franków-Żelazny, będąca od września tego roku dyrektorem Filharmonii Sudeckiej im. J. Wiłkomirskiego w Wałbrzychu, poprowadzi w roli dyrygentki.
Bilety: 40 zł – normalny, 30 zł – ulgowy dostępne są w Kasie Biletowej Filharmonii Sudeckiej (rezerwacje: bilety@filharmonia-sudecka.pl, 501-674-397) oraz bileterii online: https://filharmonia-sudecka.bilety24.pl. Do ceny biletów zakupionych w bileterii Bilety24 doliczana jest prowizja.
Więcej informacji: http://filharmonia-sudecka.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *