Obywatelskie ujęcie pijanego kierowcy

Obywatelską postawą i świadomością wykazał się mieszkaniec Wałbrzycha, którzy zareagował na zagrożenie w ruchu drogowym spowodowane przez kierowcę BMW. Ujęty mężczyzna był tak pijany, że nie mógł ustać na nogach. Notowany 43-latek miał zakaz prowadzenia pojazdów. Za popełnione przestępstwa grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

 

25 czerwca po godzinie 22:00 oficer dyżurny Komisariatu Policji I w Wałbrzychu otrzymał zgłoszenie o nietrzeźwym kierującym, który został ujęty przez mieszkańca naszego miasta na ul. Długiej w Wałbrzychu. Po dotarciu na miejsce funkcjonariuszy, zgłaszający poinformował, że widział jak kierujący idąc chwiejnym krokiem wsiada za kierownice samochodu. Następnie cofając samochodem mało brakowało, a uderzyłby w uliczną latarnie. Świadek nabrał podejrzeń, że kierujący może być nietrzeźwy. Gdy mężczyzna ruszył pojazdem, zgłaszający pojechał za nim w tym czasie dzwoniąc na numer alarmowy 112. Kierujący BMW poruszał się całą szerokością jezdni i co chwila zjeżdżał na pobocze. W pewnym momencie wjechał w boczną uliczkę z której chciał wycofać, to również robił nieumiejętnie. Świadek widząc to, zatrzymał swój samochodów i podbiegł do kierującego. Wyczuł od niego silną woń alkoholu i przez otwartą szybę wyciągnął kluczyki ze stacyjki uniemożliwiając dalszą jazdę.
Amator jazdy na „podwójnym gazie” został ostatecznie zatrzymany przez policjantów z „jedynki” Okazało się, że 43-letni wałbrzyszanin posiada zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 28.02.2018 roku do 28.02.2028 roku. Od mężczyzny została pobrana krew do badań.
Po wytrzeźwieniu został przesłuchany. Skrajnie nieodpowiedzialny kierowca usłyszał zarzut kierowania pojazdem w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Za popełnione przestępstwo podejrzanemu grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Po uzyskaniu wyniku z krwi, zarzut zostanie uzupełniony o prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości.
Policjanci kierują słowa podziękowania dla obywatelskiej postawy świadka tej sytuacji. Zdecydowana reakcja mężczyzny pozwoliła na wyeliminowanie nietrzeźwego kierującego, który stwarzał realne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.
Apelujemy, aby każdy reagował na niebezpiecznie zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. Każdy, nawet anonimowo pod numerem telefonu 112 może powiadomić najbliższą jednostkę Policji o każdym niepokojącym zdarzeniu. Policjanci sprawdzą każdy sygnał.

źródło i fot
Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *