W 28 godzin wokół gór Wałbrzycha

W weekend Wałbrzych stał się ponownie najistotniejszym miejscem w długodystansowych marszach górskich w Polsce. Na drugą edycję Potrójnej Korony Wałbrzyskiej zjechało się ponad 600 uczestników z całego kraju. Przez 28 godzin non-stop wędrowali oni po trasie wyznaczonej przez najważniejsze okoliczne szczyty.
Mimo zapowiadanej gwałtownej pogody, na najtrudniejszą imprezę z cyklu Potrójna Korona zapisało się 650 osób. Były gotowe do wędrówki bez przerwy przez góry okalające Wałbrzych, aby zdobyć najważniejsze szczyty trzech pasm: Gór Wałbrzyskich, Gór Kamiennych i Gór Sowich.


Uczestnicy wystartowali o godz. 8:00 spod Aqua Zdroju w Wałbrzychu, aby w ciągu maksymalnie 28 godzin pokonać trasę o długości 80 kilometrów wyznaczoną przez organizatorów po najpiękniejszych okolicznych szlakach. Marszruta wiodła przez Chełmiec, Boguszów-Gorce, Dzikowiec, Kowalową, Sokołowsko, Schronisko PTTK Andrzejówka, Waligórę, Ruprechtický Špičák, zalany kamieniołom Kamyki w Głuszycy Górnej, Osówkę, Walim, Rzeczkę, Wielką Sowę, Mosznę, Pałac w Jedlinie-Zdrój, Borową, Niedźwiadki z metą w Harcówce w Parku Sobieskiego w Wałbrzychu.
Suma przewyższeń na całej trasie to 3500 metrów – to mniej więcej tyle, ile dzieli szczyt Mount Everest od najwyżej położonego obozu, tzw. Everest Base Camp. To prawie dwa razy więcej niż PTTK ustaliło jako limit dobowy na górską wędrówkę dla dorosłej osoby, zgodnie z regulaminem Górskiej Odznaki Turystycznej.
Uczestnicy dali z siebie wszystko – na trasie walczyli z pogodą i bolącymi nogami, na mecie pojawiały się łzy szczęścia. Jeden z uczestników świetnie to ujął: „Zaraz po Wyrypie mówiłem >nigdy więcej< a dzisiaj już sprawdzian kiedy następna!”. Do mety w limicie czasu dotarło 70% wszystkich startujących, ponad 170 osób było zmuszonych zejść z trasy. Nad uczestnikami czuwali ratownicy Grupy Sudeckiej GOPR. Mimo czekających na startujących pięciu świetnie wyposażonych punktów odżywczych na całej trasie, należy do takiej wyrypy być przygotowanym, co pokazują statystyki.
„Z całą pewnością Wałbrzych jest atrakcyjny turystycznie a wydarzenia takie, jak Potrójna Korona Wałbrzyska, świetnie wpisuje się w nasze hasło >Wałbrzych miasto do odkrycia<. Już drugi raz udowodniliśmy kilkuset uczestnikom z całej Polski, że mamy świetną bazą wypadową do wędrówek po Górach Wałbrzyskich, Kamiennych czy Sowich. Pokazujemy się od atrakcyjnej strony i wiemy, że uczestnicy odwiedzą nas ponownie” – mówi Prezydent Miasta Roman Szełemej.

Na 647 osób, które zapisały się na wydarzenie, na trasę ruszyło 565 osób, z czego 394 dotarły do mety w limicie czasu, co stanowi 70% i pokazuje, jak trudna była trasa. 90% uczestników stanowili turyści spoza Powiatu Wałbrzyskiego. W pierwszej edycji w roku 2021 wzięło udział ok. 550 osób. Gospodarzem imprezy było miasto Wałbrzych.

fot. Arkadiusz Jaskuła/Potrójna Korona)
ŹRÓDŁO:
1. http://walbrzyska.potrojnakorona.pl
2. www.facebook.com/PotrojnaKorona/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *