Dolnośląscy Terytorialsi podpisali porozumienie z Elektrownią Turów

 

16 Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej podpisała porozumienie z Elektrownią Turów, oddział spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE. W efekcie nawiązanej współpracy, żołnierze obrony terytorialnej będą mieli możliwość poznać obiekt infrastruktury energetycznej, a także odbyć szkolenie w zakresie reagowania na skutki ewentualnych klęsk żywiołowych.


Porozumienie zawarte pomiędzy Elektrownią Turów a 16 Dolnośląską Brygadą Obrony Terytorialnej będzie okazją do wymiany doświadczeń dla obu stron i pozwoli na doskonalenie procedur oraz technik wsparcia przez żołnierzy WOT cywilnych systemów kryzysowych, związanych z infrastrukturą energetyczną – podsumował Sławomir Podkówka, p.o. prezesa zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna – Podobną współpracę z jednostkami wojsk obrony terytorialnej planujemy rozszerzyć również na inne oddziały spółki PGE GiEK.
Porozumienie zostało podpisane przez dyrektora Elektrowni Turów Oktawiana Leśniewskiego i dowódcę 16 DBOT płk Artura Barańskiego. Określa ono zasady oraz zakres współpracy Brygady i Elektrowni Turów.
Celem planowanych szkoleń będzie przekazanie żołnierzom obrony terytorialnej niezbędnej wiedzy w zakresie energetyki, w tym dotyczącej usuwania i naprawy uszkodzeń energetycznych. Będzie to również doskonała okazja do wypracowania optymalnego schematu współpracy, który może zostać wykorzystany w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń wymagających szybkiej reakcji obu podmiotów – mówi Oktawian Leśniewski, dyrektor Elektrowni Turów.
– Jednym z bardzo ważnych obszarów działalności brygady jest ochrona obiektów i instytucji ważnych z punktu widzenia bezpieczeństwa Państwa. Niewątpliwie, Elektrownia Turów jest takim obiektem. Podpisane porozumienie pozwoli lepiej poznać się nawzajem naszym podmiotom co bezsprzecznie wpłynie na podniesienie poziomu realizacji naszych zadań. – podkreśla płk Artur Barański.
Jednym z zadań Wojsk Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności podczas wystąpienia zdarzeń kryzysowych, w tym przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych. W ubiegłym roku żołnierze WOT brali udział we wsparciu administracji publicznej i społeczności lokalnych. Uczestniczyli w szkoleniach krajowych oraz ćwiczeniach międzynarodowych. Jednym z ogólnopolskich przedsięwzięć szkoleniowych z zarządzania kryzysowego było ćwiczenie „Przyjazna Energia-2022” na wypadek wystąpienia przerw w dostawie prądu. Ćwiczenie prowadzone było m.in. przy współpracy z PGE Polską Grupą Energetyczną.

źródło i fot.
16 Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *