17-latek powinien korzystać z fotelika bezpieczeństwa – przypomina POLICJA

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nawet 17-latek powinien korzystać z fotelika bezpieczeństwa podczas podróży samochodem, jeśli jego wzrost nie przekracza 150 centymetrów. Niektórym osobom takie przepisy mogą wydawać się niedorzeczne, ale przecież chodzi o życie. Zniesiona w ustawie Prawo o Ruchu Drogowym granica wieku dziecka (12 lat), zwalniająca jego rodziców lub opiekunów z obowiązku przewożenia go w samochodzie w foteliku lub innym urządzeniu podtrzymującym, nakłada obowiązek korzystania z fotelika, nawet do osiągnięcia pełnoletności. Aby podróżować w pełni bezpiecznie ważny jest wybór i montaż odpowiedniego modelu urządzenia do przewozu naszych pociech. Na początek konieczna jest garść konkretów, które by ułatwić podjęcie właściwej decyzji, przekazują dolnośląscy policjanci.

Co jeszcze powinieneś widzieć, aby mieć pewność, że twoje dziecko podróżuje bezpiecznie i ty jak i pozostali pasażerowie są bezpieczni? Pamiętajmy, że każdy fotelik lub inne urządzenie powinno być dobrane do wzrostu i wagi dziecka, a także zamontowane w pojeździe zgodnie z zaleceniami producenta oraz odpowiadać właściwym warunkom technicznym dla tego typu urządzeń. Gdy chcemy przewieźć troje dzieci na tylnym siedzeniu w pojeździe, a nie ma możliwości zainstalowania trzeciego fotelika lub innego urządzenia przytrzymującego, jedno z dzieci, które ukończyło 3 lata może być przewożone gdy jest przytrzymywane za pomocą pasów bezpieczeństwa. Za przewożenie dziecka w pojeździe w sposób niezgodnie z przepisami grozi mandat w wysokości 150 zł i 6 pkt karnych.
Kiedy nie trzeba przewozić dziecka w foteliku
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, z obowiązku przewożenia dziecka w foteliku lub innym urządzeniu podtrzymującym zwolniono jego rodziców i opiekunów, jeżeli:
dziecko ma mniej niż 150 cm i więcej niż 135 cm wzrostu i ze względu na jego masę i wzrost nie jest możliwe zapewnienie mu odpowiedniego fotelika bezpieczeństwa lub innego urządzenia (uwaga! Dziecko może siedzieć tylko na tylnym fotelu i musi być zapięte w pasy bezpieczeństwa);
rodzic lub opiekun dziecka posiada zaświadczenie od lekarza o przeciwwskazaniu do stosowania fotelika;
przewozimy trójkę dzieci, a w samochodzie nie ma możliwości zamontowania z tyłu trzech fotelików. Uwaga! Trzecie dziecko może siedzieć z tyłu, pomiędzy fotelikami, ale powinno mieć przynajmniej 3 lata i być przypięte pasami. Pamiętaj! Takie rozwiązanie, chociaż dopuszczone warunkowo, jest bardzo niebezpieczne dla trzeciego dziecka. Podczas wypadku może wyślizgnąć się z pasów i doznać poważnych obrażeń. Znacznie lepszą i bezpieczniejszą metodą będzie zamocowanie trzeciego fotelika na przednim siedzeniu w samochodzie.
obowiązek przewożenia dziecka w foteliku nie dotyczy także przejazdu taksówką, specjalistycznym środkiem transportu sanitarnego, pojazdem Policji, Straży Granicznej lub straży gminnej (miejskiej).
Czego kategorycznie zabraniają przepisy?
Po nowelizacji ustawy Prawo o Ruchu Drogowym wprowadzono bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące:
zakazu przewożenia w foteliku dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu, jeśli samochód jest wyposażony w poduszkę powietrzną dla pasażera (chyba, że zostanie ona wyłączona);
zakazu przewożenia dziecka w wieku poniżej 3 lat w samochodzie niewyposażonym w pasy bezpieczeństwa – zgodnie w wcześniejszymi przepisami, jeżeli auto nie było fabrycznie wyposażone w pasy bezpieczeństwa, rodzic lub opiekun dziecka nie miał obowiązku przewożenia go w foteliku. Zakaz dotyczy nielicznej grupy właścicieli pojazdów, bo na polskich drogach pozostało niewiele aut, które nie posiadają zamontowanych pasów bezpieczeństwa. Głównie są to pojazdy zabytkowe z lat 70-tych.
zakazu przewożenia dziecka na przednim siedzeniu mającego mniej niż 150 cm wzrostu poza fotelikiem bezpieczeństwa lub innym urządzeniem.
Przypominamy także, że w przypadku niestosowania pasów bezpieczeństwa podczas jazdy przez kierującego, może on zostać ukarany mandatem karnym w wysokości 100 zł oraz 5 punktami karnymi. Gdy nie zrobi tego pasażer kierowca może otrzymać mandat w kwocie 100 zł i 4 punkty karne. W tej ostatniej sytuacji ukarany mandatem karnym w kwocie 100 zł może zostać także pasażer.
Pamiętajmy, że zwolnione ze stosowania pasów bezpieczeństwa są jedynie niektóre osoby. Między innymi te mające zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa, kobiety o widocznej ciąży, kierujący taksówką podczas przewożenia pasażera, instruktor lub egzaminator podczas szkolenia lub egzaminowania, policjant i inni funkcjonariusze służb mundurowych podczas przewożenia osoby zatrzymanej, zespół medyczny w czasie udzielania pomocy medycznej, konwojent podczas przewożenia wartości pieniężnych, osoba chora lub niepełnosprawna przewożona na noszach lub w wózku inwalidzkim, czy tez dziecko w wieku poniżej 3 lat przewożone autobusem.
To właściwie zapięte pasy bezpieczeństwa, oraz odpowiednie stosowanie fotelików bezpieczeństwa dla dzieci podczas jazdy, w przypadku zdarzeń drogowych mogą uratować życie.
Zespół Komunikacji Społecznej
Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *