Większości z nas sytuacja naszego środowiska leży nam na sercu. Nie chodzi tu wyłącznie o sytuację na całym świecie, ale przede wszystkim tą lokalną, najbliższą nam samym. Śmieci zalegające w każdym możliwym miejscu są ogromnym problemem. Zdawać by się mogło, że każdy z nas wie doskonale w do jakich celów służą nam śmietniki stojące przy drogach, alejkach w parku czy na chodnikach. Niestety nie jest to sprawa tak oczywista.
Człowiek idący na spacer do lasu czy parku lub turysta wyruszający na szlak z pełną torbą czy plecakiem, ma zawsze przygotowany prowiant – coś do picia i jedzenia. Jednak w wielu przypadkach jest tak, że wracając człowiek ten nie niesie już tych rzeczy. Czemu? Bo zostawił je w lesie, na ścieżce lub rzucając do rowu przy drodze. Pytamy ponownie „Czemu”. Odpowiedzi brak. Przecież niosąc pełną butelkę pica czy torebkę z jedzeniem, jest się w jakiś sposób obciążonym. Rzeczy te swoje ważą, więc CZEMU opróżniając butelkę wody mineralnej czy piwa nie można jej przynieść z powrotem do domu? Ważą one ułamek tego, gdy były pełne. Ale po co. Lepiej wyrzucić za siebie i „posprzątać” po sobie. Niech inni zrobią to za nas.
W miniony piątek mieszkańcy Głuszycy na czele z Burmistrzem Głuszycy Romanem Głodem zebrali się na Kamykach, by wspólnie posprzątać wszystkie pozostałości po wizytach innych, goszczących nad przepięknym kamieniołomem. Tegoroczna akcja prowadzona była pod hasłem „Wszystkie śmieci są nasze” i zaowocowała zebraniem prawie 350 kg śmieci. Wśród licznych butelek – szklanych i plastikowych, znaleziono również części z samochodu, które zamiast trafić na szrot zostały wyrzucone do lasu.
Podziękowania za udział kierujemy do Zastępcy Burmistrza Głuszycy Grzegorza Szymańskiego, przedstawicieli Rady Miejskiej w Głuszycy, dyrektorów Jednostek Gminnych, uczniów Szkół Podstawowych Nr 2 i 3 w Głuszycy oraz pozostałych uczestników. Organizatorem akcji byli Burmistrz Głuszycy Roman Głód oraz Centrum Kultury Miejska Biblioteka Publiczna w Głuszycy. Koordynatorem 29. Ogólnopolskiej akcji była Fundacja Nasza Ziemia.
źródło: UM Głuszyca