Pracowity weekend wałbrzyskich służb ratowniczych

Od początku weekendu wałbrzyscy policjanci z Centrum Powiadamiania Ratunkowego otrzymali ponad 80 zgłoszeń związanych z obaleniem się na jezdnię lub na linie wysokiego napięcia gałęzi, a nawet całych konarów drzew. Na szczęście w naszym regionie nikt nie zginął, ale w wyniku kilku zdarzeń prowadzone przez kierujących pojazdy zostały mocno uszkodzone. Do jedynego wypadku doszło w piątkowe popołudnie w Jedlinie-Zdroju na ul. Warszawskiej, kiedy to 36-latek dosłownie oszukał przeznaczenie. Jedna z gałęzi wbiła się w szybę czołową kierowanego przez niego samochodu, trafiając mężczyznę w rękę. W tym przypadku potrzebna była pomoc medyczna. Policjanci apelują o zachowanie ostrożności podczas poruszania się pojazdami, szczególnie że dzisiaj czekają nas kolejne, spore opady śniegu.

Drzewa nie wytrzymują ciężaru grubej warstwy śniegu – często tego już zlodowaciałego, który osiadł na gałęziach – i łamią się jak zapałki. Uwaga więc na drogach! Jeżeli już musimy wjechać na ulice naszego miasta i powiatu, po prostu zachowajmy czujność i szczególną ostrożność.
Apelujemy także do pieszych. Pamiętajmy o własnym bezpieczeństwie. Starajmy się unikać spacerów pod drzewami. Pamiętajmy także, że zalegający na dachach budynków śnieg może w każdej chwili zsunąć się, a sople lodu zerwać i spaść na dół, a samo zdarzenie zakończyć poważnym wypadkiem dla osoby, która akurat w tym momencie będzie szła chodnikiem.

Dlatego przypominamy, aby każde tego typu zauważone przez nas zagrożenie zgłaszać jak najszybciej do zarządców nieruchomości. Zwracajmy także uwagę na nieodśnieżone chodniki, by i tam nie doszło do przykrych w skutkach wydarzeń.
O niewłaściwym utrzymaniu przestrzeni dla pieszych również zawiadamiajmy zarządców dróg, bądź nieruchomości. Zgłaszajmy także do zarządców dróg miejsca, w których dochodzi do oblodzenia jezdni.

ŹRÓDŁO I FOT.
Komenda Miejska Policji w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *