Niezachowanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu przyczyną wypadku

Rozpoczęła się astronomiczna jesień. Policjanci kolejny raz apelują do wszystkich kierujących o zachowanie zasad bezpieczeństwa na drogach. Bardzo ważne jest aby nie przekraczać dozwolonej przepisami prędkości oraz dostosować ją do warunków panujących na jezdni, a także zachować bezpieczną odległość od innych uczestników ruchu. Tego ostatniego właśnie dzisiaj po południu nie zrobił 81-letni mieszkaniec naszego miasta, który kierowanym przez siebie samochodem osobowym najechał na tył poprzedzającego pojazdu i w ten sposób doprowadził do wypadku. Jedna osoba została poszkodowana. Na szczęście doznała obrażeń ciała nie zagrażających jej życiu.

Pomimo cyklicznie prowadzonych działań profilaktycznych, informacyjnych i prewencyjno-kontrolnych oraz ciągłych apeli wałbrzyskich policjantów ruchu drogowego, w piątek po godzinie 13:00 na ul. Wałbrzyskiej doszło do wypadku. W wyniku niezachowania bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu, 81-letni wałbrzyszanin kierowanym przez siebie samochodem osobowym przed przejściem dla pieszych wjechał swoim pojazdem w tył poprzedzającego samochodu kierowanego przez 30-latka. Poszkodowanemu mężczyźnie ratownicy medyczni musieli udzielić pomocy medycznej. Na szczęście doznał niegroźnych dla życia obrażeń ciała. Funkcjonariusze zatrzymali elektronicznie dowód rejestracyjny pojazdu sprawcy za uszkodzenia. Ustalili, że obaj kierujący byli trzeźwi.
Jesienią może być już ślisko na drogach w związku z częstszymi opadami deszczu, bądź przymrozkami w porze nocnej. Apelujemy więc po raz kolejny do osób prowadzących różnego typu pojazdy o dostosowaniu prędkości do panujących warunków na drodze i nie przekraczaniu tej dozwolonej przepisami, a także zachowanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego uczestnika ruchu drogowego. Pamiętajmy również o właściwym wyprzedzaniu innych pojazdów. Zanim rozpoczniemy wykonywanie manewru powinniśmy upewnić się, że nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Na ścinajmy zakrętów i nie zjeżdżajmy na przeciwległy pas ruchu. Chwila nieuwagi może zakończyć się poważnym wypadkiem. Warto także przypomnieć, że wyprzedzanie przed lub na przejściu dla pieszych oraz omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się celem udzielenia pierwszeństwa pieszym, a także nieudzielne pierwszeństwa pieszemu na drodze są innymi powodami wypadków drogowych, tym razem z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Dlatego pamiętajmy, aby przy dojeżdżaniu do przejścia dla pieszych zawsze zachować szczególną ostrożność. Widząc pieszego zwolnijmy, by w przypadku jego wejścia na jezdnię w sposób bezpieczny zatrzymać swój pojazd.

źródło i fot.
Komenda Miejska Policji w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *