Kierujący miał 14 lat

W poniedziałkowy poranek jeden z patroli ruchu drogowego prowadził kontrole drogowe w rejonie ul. Armii Krajowej i Wrocławskiej w Wałbrzychu. Funkcjonariusze byli niesamowicie zaskoczeni, kiedy podczas jednej z nich siedzący za kierownicą samochodu osobowego młody wałbrzyszanin okazał im legitymację szkolną jednego z wałbrzyskich zespołów szkolno-przedszkolnych. Policjanci przecierali długo oczy ze zdumienia, ale szybko potwierdzili, że kierujący faktycznie ma 14 lat. Niestety znajdujący się obok nastolatka na miejscu pasażera ojciec poczuł się jak instruktor nauki jazdy, za co został ukarany mandatem karnym.

Do kontroli drogowej doszło w świąteczny poniedziałkowy poranek. Po godzinie 10:00 policjanci „drogówki” postanowili sprawdzić trzeźwość i uprawnienia kierującego jednego z wybranych przez siebie w toku obserwacji samochodów osobowych. Kiedy od młodego wałbrzyszanina otrzymali legitymację ze szkoły podstawowej, nie potrafili ukryć zdziwienia. Jeszcze bardziej zaskoczyli się tym, że wyjechać na drogę publiczną samochodem osobowym 14-latkowi pozwolił jego ojciec, który siedział na miejscu pasażera.
I nastolatek, i ojciec – na szczęście obaj byli trzeźwi. W takim przypadku za wykroczenie w ruchu drogowym odpowiedział już dorosły, który udostępnił samochód małoletniemu nie posiadającemu uprawnień. Mężczyzna otrzymał mandat karny w kwocie 300 złotych. Policjanci sporządzili także dokumentację do sądu rodzinnego w związku z popełnieniem przez nieletniego czynu karalnego.
Przypominamy, że wg Ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich wobec osoby popełniającej czyny karalne (po ukończeniu lat 13, ale nie ukończeniu lat 17) mogą być stosowane środki wychowawcze, środek leczniczy oraz środek poprawczy. Kara może być orzeczona tylko w wypadkach prawem przewidzianych, jeżeli inne środki nie są w stanie zapewnić resocjalizacji nieletniego.

Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *