Jechał motocyklem, stracił prawo jazdy

W końcu za oknami mamy dzisiaj piękną wiosenna pogodę. To od razu pozwoliło motocyklistom wyjechać na drogi. I my również od razu przypominamy, że użytkownicy tego środka komunikacji muszą pamiętać o bezpieczeństwie, gdyż są w pewien sposób niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, a w trakcie zdarzenia nie trudno u nich o poważne obrażenia ciała. O tym właśnie zapomniał 46-letni mieszkaniec Jawora, który przez Jedlinę-Zdrój pędził jednośladem z prędkością 114 km/h. Niestety mężczyzna na najbliższe tygodnie pożegnał się z uprawnieniami do prowadzenia pojazdów.

Było przed godziną 11:00 kiedy wałbrzyscy policjanci ruchu drogowego nieznakowanym radiowozem poruszali się za kierującym jednośladem podążającym ul. Kłodzka w Jedlinie-Zdroju w kierunku Głuszycy. Na początku motocyklista jechał zgodnie z przepisami. W pewnym momencie dodał jednak gazu i przed skrzyżowaniem z ul. Moniuszki osiągnął prędkość 114 km/h.
36-latek został zatrzymany do kontroli drogowej, podczas której funkcjonariusze mieszkańcowi Jawora odebrali prawo jazdy za przekroczenie dozwolonej przepisami prędkości o 64 km/h. Mężczyzna otrzymał także mandat karny w kwocie 2 tysięcy złotych i 14 punktów karnych.
Policjanci przypominają, że użytkownicy jednośladów powinni pamiętać o przestrzeganiu dozwolonej prędkości oraz o wyprzedzaniu innych pojazdów w miejscach do tego dozwolonych.
Przypominamy, że kierujący motocyklem lub osoba przewożona takim pojazdem są obowiązani używać w czasie jazdy kasków ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym, chyba że motocykl fabrycznie wyposażonych jest w pasy bezpieczeństwa.
Pamiętajmy także o obowiązku przewożenia na miejscu pasażera osoby trzeźwej. Uwaga! Za złamanie przepisu można zostać ukaranym mandatem karnym w kwocie 500 złotych. Pamiętajmy jednak, że nie dotyczy to motocykla z wózkiem bocznym.
Apelujemy po raz kolejny również do użytkowników samochodów, aby przy włączaniu się do ruchu, zmianie pasa ruchu oraz kierunku jazdy zawsze zachowali ostrożność i za każdym razem spoglądali w lusterka wsteczne. Motocykl może przecież nadjechać w każdym momencie. Obu stronom przypominamy, że każdy kierujący ma obowiązek korzystać z zapisanej w Kodeksie Drogowym zasady ograniczonego zaufania.

Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *