2023 – Rok Księżnej Daisy von Pless w Wałbrzychu i Pszczynie – inauguracja

-Postać i losy księżnej Daisy von Pless, która podczas swojego życia była obywatelką brytyjską, niemiecką i polską są emanacją europejskości. Cieszę się, że mogę zainaugurować poświęcony jej rok w polskim i europejskim mieście Wałbrzych – mówił prezydent Wałbrzych, dr Roman Szełemej. Na wniosek komisji kultury Rady Miasta, Zamku Książ oraz Fundacji Księżnej Daisy von Pless, Rada Miejska Wałbrzycha podjęła uchwałę o ogłoszeniu roku 2023, Rokiem Księżnej Daisy von Pless.


Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej i burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol zainaugurowali uroczyście Rok Księżnej Daisy von Pless w Wałbrzychu i Pszczynie podczas Gali teatralnej z Daisy w wałbrzyskim Teatrze Dramatycznym. Z tej okazji pokazano musical „Daisy”, który powrócił na afisz po kilkumiesięcznej przerwie. Cieszący się ogromną popularnością i zbierający świetne recenzje spektakl jest koprodukcją Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu, Wałbrzych Moje Miasto i spółki Zamek Książ w Wałbrzychu.

-Tę wyjątkową, zachwycającą sztukę, również w tym roku będziemy mogli zobaczyć w Pszczynie (na przełomie listopada i grudnia) na deskach nowo budującego się Centrum Kultury – mówi
W tym roku przypada 150 rocznica urodzin najsłynniejszej w historii mieszkanki miasta oraz 80 rocznica jej śmierci w Wałbrzychu. Przez najbliższe dwanaście miesięcy postać księżnej Daisy von Pless (1873-1943) upamiętniana będzie także w partnerskim mieście Wałbrzycha czyli górnośląskiej Pszczynie, gdzie radni podjęli analogiczną uchwałę. Miasta, które łączy wspólna historia, a w przeszłości unia personalna w osobie panujących książąt z rodu Hochberg von Pless podpisały umowę o partnerstwie w 2014 roku.

Swoich zachwytów nad musicalem Daisy nie krył także przedstawiciel władz wojewódzkich.- Życzę, żeby widownia w Szaniawskim zawsze była pełna aż do ostatniego miejsca, tak jak wczoraj na specjalnym pokazie Daisy . Spektakl jest bombastik und fantastik! Cieszę się, że w taki sposób mogliśmy zainaugurować rok Księżnej Daisy tak ważny dla tożsamości Wałbrzycha – napisał na swoim profilu w mediach społecznościowych członek zarządu województwa dolnośląskiego, Krzysztof Maj.

„Ponoć miałam życie gorzkie.. nie wierzcie im to plotki! Ja ze wszystkich smaków najbardziej lubię słodki” – to słowa finałowej piosenki musicalu „Daisy”. Koniecznie trzeba go zobaczyć.

źródło i fot. Zamek Książ w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *