Zadbajmy o bezpieczeństwo własnego mienia – apeluje policja!

Przed nami długi weekend związany z uroczystościami Wszystkich Świętych. W związku z tym policjanci przypominają mieszkańcom, aby nie pozostawiali wartościowych rzeczy w zaparkowanych na parkingach przy cmentarzach samochodach. Pamiętajmy również, aby zadbać o bezpieczeństwo własnego mieszkania, aby uniknąć włamania do niego, kiedy udamy się w dalszą podróż odwiedzić groby swoich bliskich.

Policjanci przypominają jak zapobiegać i nie dopuścić do kradzieży z włamaniem do pojazdu oraz kradzieży samego pojazdu lub jego elementów. Oto kilka porad na co zwrócić szczególna uwagę. Nie zostawiajmy wartościowych rzeczy w samochodzie, szczególnie w widocznym miejscu. Za każdym razem, kiedy wychodzimy z pojazdu, nawet na chwilę, ryglujmy zamek w drzwiach. W sobie tylko znanym miejscu, oznaczmy przy pomocy specjalistycznej firmy swój samochód. Nie zostawiajmy kluczyków w samochodzie. Zainstalujmy alarm i włączajmy go zawsze, nawet jeżeli opuszczamy samochód tylko na chwilę. Zwracajmy uwagę na to, kto pojawia się obok zaparkowanych samochodów. Kupujmy specjalne śruby i klucze do kół, aby je zabezpieczyć przed kradzieżą. Zawsze zamykajmy korek wlewu paliwa na kluczyk. Nie zostawiajmy dokumentów pojazdu w jego wnętrzu. Jeżeli nie możemy zaparkować w garażu, ani nie możemy pozostawić samochodu na parkingu strzeżonym, parkujmy zawsze w miejscu doświetlonym i widocznym dla innych ludzi. Oznakujmy w sposób sobie znany ważne ruchome elementy pojazdu (akumulator, opony, reflektory, felgi), które w przypadku kradzieży łatwiej będzie je rozpoznać.
Po raz kolejny przypominamy także co zrobić i w jaki sposób zabezpieczyć swoje mienie, aby uniknąć kradzieży mieszkaniowych. Nie trzymajmy zbyt dużej ilości gotówki oraz cennych rzeczy w domu. Swoje oszczędności umieszczajmy na kontach w banku. Nie zostawiajmy kluczy pod wycieraczką. Załóżmy domofon przed wejściem do budynku lub domku jednorodzinnego. Zainstalujmy dobrej klasy zamki do drzwi wejściowych oraz zadbajmy o oświetlenie na swojej posesji, dookoła budynku lub na korytarzu. Zapiszmy cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne wszystkich cennych urządzeń. Uwaga! Nie chwalmy się swoim ewentualnym bogactwem. Zwróćmy uwagę na obcych ludzi kręcących się w okolicach naszych posesji lub na klatkach schodowych. Zapamiętajmy jak wyglądają. W przypadku osób podających się za pracowników, zawsze sprawdzajmy tożsamość i wiarygodność osób, których nie znamy. Nie tolerujmy na klatkach schodowych, w piwnicach i na strychach tzw. melin pijackich. Pamiętajmy o dobrej komunikacji z sąsiadami. Współdziałajmy ze sobą. Zwracajmy uwagę na ich mieszkanie podczas nieobecności. Nie pozostawiajmy widocznych oznak swojego dłuższego pobytu poza miejscem zamieszkania. Poprośmy sąsiadów, aby np. włączali wieczorem na jakiś czas światło, w którymś z pomieszczeń. Ale jednak… na wszelki wypadek ubezpieczmy swoje mieszkanie.
Pamiętajmy, aby w przypadku uzyskania informacji o kradzieży niezwłocznie poinformować dyżurnego Centrum Powiadamiania Ratunkowego pod numerem 112. Szybka reakcja społeczeństwa, to szybka interwencja Policji, a tym samym duża szansa na odzyskanie skradzionego mienia.

źródło i fot.
Komenda Miejska Policji w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *