Wypadek na przejściu dla pieszych

W miniony piątek w całej Polsce odbyły się działania pod kryptonimem „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Policjanci ruchu drogowego objęli szczególnym nadzorem przejścia dla pieszych w Wałbrzychu oraz całym powiecie wałbrzyskim. Działaniami przeprowadzone zostały w szczególności na drogach o dwóch lub trzech pasach ruchu w jednym kierunku i w miejscach, w których występuje duże natężenie ruchu pojazdów. Niestety, w tym dniu na Piaskowej Górze doszło do wypadku drogowego właśnie z udziałem dwojga pieszych, którzy znajdowali się już na przejściu dla pieszych.

Do zdarzenia doszło 25 listopada przed godziną 17:00 na przejściu dla pieszych przy ul. Wrocławskiej w Wałbrzychu. 28-letni wałbrzyszanin kierując samochodem osobowym nie zauważył przechodzących już przez jezdnię 20-letniego mieszkańca powiatu kamienngórskiego oraz 17-letniej mieszkanki powiatu wałbrzyskiego i potrącił oboje z nich. W wyniku wypadku pokrzywdzeni trafili do szpitala. Na szczęście ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Kierującemu samochodem, w związku z doprowadzeniem do zdarzenia drogowego, funkcjonariusze odebrali prawo jazdy za pokwitowaniem. Zatrzymali także dowód rejestracyjny pojazdu za uszkodzenia. Ustalili, że kierujący, jak i piesi, byli trzeźwi.
Tego dnia jednak mundurowi łącznie ujawnili trzydzieści jeden wykroczeń dotyczących przekroczenia przez kierujących dozwolonej prędkości w rejonie przejść dla pieszych, dwa związane z niewłaściwym przejeżdżaniem przejść dla pieszych oraz kolejne dwa związane z nieustąpieniem pierwszeństwa pieszym na przejściach dla pieszych. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego także popełniali wykroczenia – osiem dotyczyło przechodzenia przez jezdnię w miejscach niedozwolonych.
Policjanci po raz kolejny przypominają. Wyprzedzanie przed lub na przejściu dla pieszych oraz omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się celem udzielenia pierwszeństwa pieszym, a także nieudzielne pierwszeństwa pieszemu na drodze są w głównymi powodami wypadków drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Dlatego pamiętajmy, aby przy dojeżdżaniu do przejścia dla pieszych zawsze zachować szczególną ostrożność. Widząc pieszego ściągnijmy nogę z gazu, by w przypadku jego wejścia na jezdnię w sposób bezpieczny zatrzymać swój pojazd.
Apelujemy także do pieszych. Przy niesprzyjającej pogodzie oraz w porze od zmierzchu do świtu obowiązkowo używajmy odzieży z elementami odblaskowymi. Kierujący będą w stanie zobaczyć nas w dalszej odległości, a to daje możliwość szybszej reakcji na wystąpienie ewentualnych zagrożeń na drodze. Pamiętajmy także, że przed wejściem na jezdnię należy rozejrzeć się. Wtargnięcie pod nadjeżdżający pojazd, także na przejściu dla pieszych, jest niedozwolone.

źródło i fot.
Komenda Miejska Policji w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *