Weekend niezwykłości w filharmonii

 

Spotkanie z kompozytorką, mało znany repertuar i oryginalne brzmienie – to atrakcje, które na najbliższy weekend przygotowała Filharmonia Sudecka im. J. Wiłkomirskiego w Wałbrzychu. Propozycje różnorodne, na każdą kieszeń, ale przede wszystkim wyjątkowe – jakie w programie filharmonii nie zdarzają się co tydzień.

Pierwszym z wydarzeń będzie spotkanie z kompozytorką Hanną Kulenty, które odbędzie się 4 listopada 2022 r. o godzinie 18:00 w sali koncertowej Filharmonii Sudeckiej. Udział w nim jest bezpłatny. Hanna Kulenty jest jedną z barwniejszych postaci polskiej muzyki współczesnej, której twórczość cieszy się uznaniem na całym świecie, a ona sama uchodzi za autorytet w międzynarodowym środowisku muzycznym. Pracuje jako wolny kompozytor od ponad trzydziestu lat. Mieszka w Warszawie i Arnhem w Holandii. Była wykładowczynią uniwersytetów w Los Angeles i festiwalu Other Minds 10 w San Francisco, a także jurorką konkursów muzycznych i kompozytorskich w Monachium, Amsterdamie, Warszawie, Spoleto. Sama wielokrotnie otrzymywała nagrody za swoje kompozycje, między innymi za: „Ad unum”, „Ride”, „Quinto”, „Breathe”, „Cannon”, „aaa Tre”. W 2003 r. uzyskała pierwszą lokatę na 50. Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO za Koncert na trąbkę i orkiestrę, oraz Medal Mozartowski Międzynarodowej Rady Muzycznej przy UNESCO.
Wizyta Hanny Kulenty w Wałbrzychu jest związana z wykonaniem jej utworu „Alinea” podczas koncertu, który rozpocznie się tuż po spotkaniu autorskim, 4 listopada o godzinie 19:00. W wydarzeniu tym wezmą udział zaproszeni goście: dyrygent Maciej Tomasiewicz, klarnecista Roman Widaszek i pianistka Magdalena Duś oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej. Koncert poświęcony będzie w całości polskiej muzyce od okresu Młodej Polski po współczesność. Wykonane zostaną kompozycje oryginalne, poruszające, które jednak nie często trafiają do repertuarów filharmonii. To, że polska muzyka jest lubiana przez wałbrzyską publiczność można się było już przekonać między innymi we wrześniu tego roku podczas koncertu z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa, tym chętniej filharmonia propaguje rodzimą twórczość i stara się proponować kolejne, nie wszystkim znane kompozycje.
Niezwykłe brzmienia w kameralnym klimacie będzie można usłyszeć w sobotę 5 listopada 2022 r. o godzinie 18:00. Na wałbrzyskiej estradzie wystąpi Duet Lechowscy w składzie: Elżbieta Lechowska – wiolonczela, Kasper Lechowski – fagot. Połączenie wiolonczeli z fagotem zdarza się niezwykle rzadko, dlatego podczas koncertu, oprócz sonaty Mozarta, napisanej na te dwa instrumenty, będzie można usłyszeć utwory, które zazwyczaj nie są wykonywane w takim składzie. Efekt zaskakuje i daje niezapomniane wrażenia muzyczne.

PROGRAM WYDARZEŃ

04.11.2022 r., godz. 18:00

Spotkanie z kompozytorką Hanną Kulenty

sala koncertowa Filharmonii Sudeckiej przy ul. Słowackiego 4, Wałbrzych

Wstęp wolny.

04.11.2022 r., godz. 19:00

Najpiękniejsza ze wszystkich jest muzyka polska

sala koncertowa Filharmonii Sudeckiej przy ul. Słowackiego 4, Wałbrzych

Wykonawcy:

Maciej Tomasiewicz – dyrygent

Roman Widaszek – klarnet

Magdalena Duś – fortepian

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej

Program:

B. Szabelski Suita op. 10

H. Kulenty Alinea

L. Różycki Pieta. Na zgliszczach Warszawy

W. Kilar Ricordanza

H. M. Górecki 3 Tańce op. 34

Bilety: 40/43 zł – normalny, 30/32 zł – ulgowy.

05.11.2022 r. , godz. 18:00

Duet Lechowscy – mariaż wiolonczeli z fagotem

sala koncertowa Filharmonii Sudeckiej przy ul. Słowackiego 4, Wałbrzych

Wykonawcy:

Elżbieta Lechowska – wiolonczela

Kasper Lechowski – fagot

Program:

W. A. Mozart Sonata na fagot i wiolonczelę KV 292

F. Devienne Duet koncertowy op.3.

G. Rossini, aranż. F. Gabauer Arie z opery Cyrulik sewilski w opracowaniu na fagot i wiolonczelę

Bilety: 30/32 zł – normalny, 20/22 zł – ulgowy.

Bilety dostępne są w Kasie Biletowej Filharmonii Sudeckiej (rezerwacje: bilety@filharmonia-sudecka.pl, 501-674-397) oraz bileterii online: https://filharmonia-sudecka.bilety24.pl. Do ceny biletów zakupionych w bileterii Bilety24 doliczana jest prowizja.

Więcej informacji: http://filharmonia-sudecka.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *