Walim & Wolin jeszcze bliżej

Gmina Walim i gmina Wolin współpracują już ponad 10 lat! Przy okazji jubileuszu przy Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego „Akwarium” w Zagórzu Śląskim wspólnie zasadzono dąb czerwony dla upamiętnienia tego wydarzenia.


Warto wspomnieć, że 10 lat współpracy to ciągła wymiana delegacji radnych, sołtysów, emerytów, dzieci. Wspólnie uczestniczyli w najważniejszych wydarzeniach partnerskich gmin, zacieśniając relacje. Warto zaznaczyć, że Walim to Kraina Sowiogórskich Tajemnic. – Czy można się tu nudzić? Nie! Ale można tęsknić za pięknymi krajobrazami i widokiem naszego Morza Bałtyckiego. – I na to znaleźliśmy rozwiązanie – współpraca z czarowną, malowniczo położoną na wyspach – gminą Wolin. Właśnie mija 10 lat od momentu podpisania umowy partnerskiej między naszymi gminami. W rzeczywistości współpraca rozpoczęła się wcześniej od najmłodszych mieszkańców – mówi Adam Hausman, wójt gminy Walim.
Ciekawa jest historia współpracy gmin. Otóż w 2008 odbył się pierwszy wyjazd dzieci z gminy Walim do Sierosławia; w 2009 natomiast pierwszy przyjazd dzieci z gminy Wolin do Walimia. W 2012 roku w kwietniu odbyło się pierwsze spotkanie przedstawicieli gmin w Wolinie, a w maju, w Walimiu, włodarze podpisali list intencyjny. W tym samym roku w czerwcu – radni obu gmin uchwalają uchwały o nawiązaniu współpracy partnerskiej, a w sierpniu, w Wolinie, Wójt Gminy Walim i Burmistrz Wolina podpisują umowę partnerską o współpracy. Z kolei w 2013 roku w styczniu, na uroczystej Sesji Rady Gminy w Walimiu, samorządy wymieniają się flagami. W lutym 2013 roku Wójt Gminy Walim otrzymuje szczególne wyróżnienie – Wolińskiego Światowida 2012.
W październiku 2014 roku Burmistrz Wolina otrzymuje tytuł Przyjaciela Gminy Walim. Warto również wspomnieć, że dwanaście razy wakacje nad morzem spędzały walimskie dzieci, a młodzież z Wolina gościła w Walimiu 9 razy. Ponadto 16 razy spotkali się emeryci, 7 razy w Wolinie, 8 razy w Walimiu i raz w Dusznikach Zdroju. Z kolei w 2014 roku doszło do wymiany strażaków ochotników. Strażacy z Wolina gościli na uroczystości nadania sztandaru dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Zagórzu Śląskim, a nasi strażacy odwiedzili Wolin. 2017 rok to czas poznania pracy i funkcjonowania jednostek gminnych. Gminy są coraz bliżej! Jak wskazuje walimski samorząd – w 2012 roku dzieliła nas odległość 490 kilometrów, dziś mapy pokazują, że jest to 455 km – czytamy na stronach internetowych gminy Walim.
Red
Źródło i fot. walim.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *