KOLEJNE STADIONOWE SZKOLENIE

W czwartek na terenie obiektu sportowego na Białym Kamieniu odbyły się kolejne już w tym roku policyjne ćwiczenia z zakresu przywracania zakłóconego porządku publicznego na stadionie piłkarskim. Była to także okazja, aby przećwiczyć asystę kroczącą, którą policjanci wykonują przy różnego rodzaju manifestacjach. Ponownie wzięli w nich udział funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu oraz Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy wchodzący w skład IV Nietatowego Pododdziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Dowódcy szkolenia po raz kolejny przypomnieli – szczególnie młodym policjantom, którzy w tym lub zeszłym roku rozpoczęli przygodę z mundurem – główne przepisy związane z zabezpieczeniem spotkań sportowych na otwartych obiektach. Ćwiczenia praktyczne polegały również na doskonaleniu taktyki działania pododdziałów Policji w sytuacji przywracania naruszenia bezpieczeństwa i porządku publicznego na obiektach sportowych, czyli podczas tzw. zadym stadionowych.

Przygotowanych zostało kilka wcześniej opracowanych już wariantów. Pierwszy dotyczył realizacja zabezpieczenia przyjazdu kibiców gości w rejon stadionu przy ul. Ratuszowej 6 i wprowadzenie ich na sektor. Drugi sytuację, podczas której kibice drużyny przyjezdnej usiłują sforsować ogrodzenie sektora gości i wtargnąć na płytę boiska. W ostatnim z ćwiczeń kibice klubu gości mieli przerwać ogrodzenie – i po konfrontacji siłowej ze służbą zabezpieczenia spotkania – usiłowali wtargnąć na sektor kibiców miejscowych.

Zajęcia praktyczne były również okazją do przećwiczenia asysty kroczącej, którą wykonuje się przy różnego rodzaju manifestacjach, a także prowadzeniu kibiców przyjezdnych bezpośrednio na stadion piłkarski.
Po szkoleniu dowódcy podsumowali i omówili wyniki prowadzonych czynności. Działania na stadionie przez ul. Ratuszowej był okazją do wypracowania metod i form współpracy oraz współdziałania policjantów w realnych warunkach zagrożenia.

źródło i fot.
Komenda Miejska Policji w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *