W roku 2023 obchodzić będziemy 150. rocznicę urodzin księżnej Daisy von Pless

Rada Miejska Wałbrzycha podjęła podczas sesji 30 sierpnia uchwałę o ogłoszeniu roku 2023 Rokiem Księżnej Daisy von Pless. Uchwała została zgłoszona i poddana pod głosowanie na wniosek komisji kultury, Zamku Książ oraz Fundacji Księżnej Daisy von Pless.

Księżna Daisy von Pless jest najsłynniejszą w historii mieszkanką naszego miasta, jego prawdziwą ikoną, a dziś już także marką promocyjną i kulturalną. Upamiętnienie jej osoby i działalności przez Radę Miasta Wałbrzycha przez ogłoszenie Roku 2023 Rokiem Księżnej Daisy von Pless jest ważnym i mądrym gestem – komentuje Mateusz Mykytyszyn,  Prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless.

Natomiast w uzasadnieniu uchwały można przeczytać:

W roku 2023 obchodzić będziemy odpowiednio 150. rocznicę urodzin i 80. rocznicę śmierci w Wałbrzychu księżnej Daisy von Pless – osoby, która swą działalnością przyczyniła się nie tylko do modernizacji i sławy Zamku Książ, ale także Wałbrzycha i całego regionu. Urodzona w Anglii jako Maria Teresa Cornwallis-West poprzez małżeństwo z księciem pszczyńskim Janem Henrykiem XV związała swe losy z Wałbrzychem. Osiemnastoletnia Daisy 8 grudnia 1891 r. poślubiła majętnego księcia von Pless hr. von Hochberg barona zu Fürstenstein. Młoda para zamieszkała na stałe w rodowym zamku Hochbergów w Książu, wówczas pod Wałbrzychem”. Warto dodać, że spółka Zamek Książ ogłosiła przetarg na „Wykonanie i montaż dekoracji oraz wystroju Apartamentów Księżnej Daisy.

Red.
Źródło fot. Fundacji Księżnej Daisy von Pless

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *