Święto Niepodległości w Czarnym Borze

W Czarnym Borze uczciliśmy 104 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Naszą tradycją przy uroczystych obchodach Narodowego Święta Niepodległości na terenie powiatu wałbrzyskiego stała się obecność żołnierzy z 10 Brygady Kawalerii Pancernej im. Gen. Broni Stanisława Maczka ze Świętoszowa.

Asysta wojskowa żołnierzy z tej brygady zawsze nadaje wyjątkowego charakteru uroczystościom. Tak też było i tym razem. 10 Batalion Zmechanizowanego „ Dragonów” zaprezentował swój pojazd bojowy Rosomak, można było wejść do wnętrza pojazdu, zrobić zdjęcia, wypytać żołnierzy o szczegóły techniczne. Była lekcja strzelania oraz ścieżka saperska dla najmłodszych. Dziękujemy wszystkim, którzy byli razem z nami.

„Polacy chcą niepodległości, lecz pragnęliby, aby ta niepodległość kosztowała dwa grosze i dwie krople krwi. A niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale bardzo kosztownym.” –  Józef Piłsudski
Oby jak najdłużej rachunek za wolność nie był nam wystawiony. Dlatego potrzebna jest pamięć narodowa o ludziach, którzy tworzyli nasza historię. Bowiem historia to ludzie. Historia to my. My dzisiaj piszemy historię dla naszych dzieci i wnuków, tak jak dla nas pisali ją nasi pradziadowie. 11 listopada 1918 roku to jedna z najważniejszych dat w historii Polski. To właśnie wtedy Polska powróciła na mapy świata. Ile kosztował ten wysiłek wiemy wszyscy ale czy doceniamy? Tym bardziej potrzebne są takie uroczystości jak te dzisiejsze w Czarnym Borze, gdzie uczciliśmy 104 rocznicę odzyskania niepodległości. Tradycyjnie asystę wojskową zapewnili nam żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej im. Gen. Broni Stanisława Maczka ze Świętoszowa. Dziękuję wszystkim, którzy przyjęli nasze – moje i Wójta Adama Góreckiego – zaproszenie i byli obecni. Dziękuję Wicemarszałkowi Grzegorzowi Macko za obecność. Dziękuję dowódcy 10 Brygady Kawalerii Pancernej gen. brygady Grzegorzowi Barabiedzie i dowódcy 10 Batalionu Zmechanizowanego „ Dragonów” ppłk. Radosławowi Wujdzie za oddelegowanie żołnierzy do dzisiejszych uroczystości i dotychczasową współpracę. Dziękuje wszystkim Mieszkańcom Gminy Czarny Bór i powiatu wałbrzyskiego, którzy byli razem z nami – czytamy na profilu społecznościowym Starosty Powiatu Wałbrzyskiego.
źródło: Starostwo Powiatowe
fot. FB Krzysztof Kwiatkowski – Starosta Powiatu Wałbrzyskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *