Rowerzyści pod kontrolą

Policjanci z powiatu wałbrzyskiego również na co dzień kontrolują kierujących jednośladami. No i wczoraj właśnie kolejny już w tym roku rowerzysta postanowił wsiąść na jednoślad będąc nietrzeźwym i wyjechać na drogę. 30-latek za tak poważne wykroczenie w ruchu drogowym otrzymał mandat karny w kwocie 2,5 tysiąca złotych. Kolejna taka kontrola może jednak zakończyć się sporządzeniem przez funkcjonariuszy wniosku o ukaranie do sądu, a ten orzec w stosunku do mężczyzny zakaz kierowania jednośladami, którego późniejsze złamanie jest już przestępstwem. Policjanci w okresie wiosennym oraz letnim zapowiadają wzmożone działania w zakresie eliminowania nietrzeźwych kierujących.

Do kontroli drogowej doszło około godziny 20:00 w Głuszycy na ul. Grunwaldzkiej. Badanie stanu trzeźwości wykonane przez miejscowych policjantów z posterunku wykazało, że 30-letni mieszkaniec Jedliny-Zdroju miał 0,61 promila alkoholu w organizmie. Na tym więc zakończyła się jego podróż rowerem i do domu musiał wrócić pieszo. Jednoślad, do czasu wytrzeźwienia mężczyzny, funkcjonariusze zabezpieczyli w miejscowym komisariacie.
Przypominamy, że nieodpowiedzialni rowerzyści, którzy poruszają się po drogach publicznych, w strefach ruchu lub zamieszkania w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości, mogą zostać ukarani przez funkcjonariuszy grzywną, która teraz wynosi – w przypadku wyniku badania do 0,5 promila alkoholu w organizmie – tysiąc złotych, a powyżej 0,5 promila – 2,5 tysiąca złotych.
Sprawcy tych poważnych wykroczeń drogowych muszą jednak liczyć się z tym, że mundurowi skierują sprawę do sądu, a wtedy kara finansowa może być dużo wyższa, a sąd dodatkowo orzec zakaz kierowania tym środkiem transportu na wiele miesięcy.
źródło i fot. walbrzych.policja.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *