20 kwietnia, 2024

Oszustwa na węgiel – uwaga na ogłoszenia pojawiające się w Internecie!

W poniedziałek do wałbrzyskiej komendy zgłosił się 70-letni mieszkaniec Głuszycy, który został oszukany przy zakupie węgla w sieci internetowej. Policja apeluje, aby być ostrożnym w tego typu zamówieniach. Oszuści tylko czekają na nasze ciężko zarobione pieniądze.

Trudności w zakupie węgla oraz jego rosnąca cena to problem wielu osób. Niestety, podczas poszukiwań najtańszych ofert sprzedaży, możemy natrafić na oszustów. Metod ich działania jest wiele. Przestępcy kuszą nas atrakcyjnymi ofertami oraz obiecują szybką i łatwą dostawę. W rzeczywistości są to naciągacze, którzy starają się wzbogacić naszym kosztem.
Wiele oszustw opiera się na tym samym schemacie – ofercie na opał za zaliczką. Fikcyjna firma obiecuje dostarczenie ekogroszku, pelletu lub węgla po okazyjnej cenie po wpłacie całej należności lub zaliczki. Ostatecznie, pomimo dokonania przelewu, węgiel nie dociera do klienta, a samo ogłoszenie lub strona internetowa oszustów, jak i ich numery telefonów kontaktowych znikają po pewnym czasie.
Kolejną metodą wykorzystywaną przez oszustów jest podszywanie się pod strony internetowe firm zajmujących się wydobyciem lub sprzedażą opału, czyli tzw. phishing. Cyberprzestępcy, podszywając się np. pod firmy kurierskie, urzędy administracji, a ostatnio również pod spółki zajmujące się sprzedażą węgla lub innego źródła energii, starają się wyłudzić dane do logowania, np. do kont bankowych lub kont społecznościowych, czy systemów biznesowych.
Na początku października ofiarą takiego oszustwa padł 70-letni mieszaniec powiatu wałbrzyskiego, który kupił opał przez internet. Na początku nic nie wskazywało na oszustwo. Mężczyzna na stronie spółki zajmującej się sprzedażą węgla złożył elektronicznie zamówienie na trzy tony ekogroszku o łącznej wartości 5910 zł. Po kilku minutach otrzymał na swojego maila potwierdzenie zakupu z fakturą. Dokonał wówczas przelewu pieniędzy ze swojego konta na podane konto. Po tygodniu mężczyzna skontaktował się telefonicznie z infolinią spółki, aby dopytać o termin realizacji zamówienia. Jakie było jego zdziwienie, gdy okazało się, że firma nie posiada takiego zamówienia, a strona, przez którą dokonał zakupu, jest fikcyjna.
Wałbrzyska policja apeluje o rozwagę podczas zakupów online oraz stosowanie zasady ograniczonego zaufania. Uważajmy też na tzw. super okazje i promocje, które mogą się okazać kolejnym chwytem oszustów. Przed dokonaniem transakcji i uiszczeniem zapłaty za opał (węgiel, ekogroszek, olej, pelet itp.) należy sprawdzić, czy oferent jest wiarygodny i daje gwarancję dostarczenia towaru. Najprostszym sposobem jest dokonanie opłaty po otrzymaniu zamówionego towaru.

źródło i fot.
Komenda Miejska Policji w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *