Obaj byli pod wpływem alkoholu

Wałbrzyscy funkcjonariusze w ciągu poprzedniej doby zatrzymali na terenie Wałbrzycha i Szczawna-Zdroju dwóch kierujących, którzy znajdowali się pod wpływem alkoholu. Pierwszy z nich samochodem ciężarowym z przyczepą przyjechał na załadunek do jednej z firm na Szczawienku, drugi natomiast doprowadził do kolizji drogowej z innym pojazdem, by ostatecznie uderzyć kierowanym samochodem osobowym w drzewo. Mężczyzn nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami, gdyż wcześniej zostały mu już odebrane za to samo przestępstwo. To kolejny dzień kiedy przypominamy, że każdy zatrzymany pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości musi się liczyć z karą pozbawienia wolności do lat 2, dożywotnim zakazem kierowania pojazdami oraz wysoką grzywną.

Wczoraj około godziny 8:30 policjanci ruchu drogowego wałbrzyskiej komendy otrzymali zgłoszenie o kierującym, który przyjechał samochodem ciężarowym z przyczepą na załadunek do jednej z firm na Szczawienku, a było podejrzenie, że znajduje się w stanie nietrzeźwości. Na miejscu funkcjonariusze potwierdzili, że 33-latek miał dokładnie 0,5 promila alkoholu w organizmie, dlatego zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy. W związku z popełnionym wykroczeniem w ruchu drogowym grozi mu wieloletni zakaz kierowania pojazdami, a także wysoka grzywna.
Po południu natomiast – około godziny 17:00 – będąca po służbie dzielnicowa pierwszego komisariatu, przebywając na ul. Przyjaciół Żołnierza w Wałbrzychu, zauważyła, że do samochodu wsiada kompletnie pijany mężczyzna. Nie zdążyła go ująć, ale zaalarmowała będących w służbie funkcjonariuszy prewencji z tej jednostki. Ci natrafili na poszukiwany pojazd na ul. Kolejowej w Szczawnie-Zdroju. Kiedy podjęli czynności kontrolne nietrzeźwy kierujący przy zjeździe w ul. Słowiańską uderzył w jadący z przeciwnego kierunku samochód, a następnie zatrzymał się na drzewie. Badanie wykazało, że sprawca kolizji miał 2,06 promila alkoholu w organizmie i nie posiadał prawa jazdy, gdyż w listopadzie zeszłego roku zostało mu odebrane również za jazdę w stanie nietrzeźwości. Samochód 42-letniego mieszkańca powiatu wałbrzyskiego trafił na parking strzeżony na jego koszt. Mężczyźnie za popełnione przestępstwo drogowe grozi kara pozbawiania wolności do lat 2, wieloletni zakaz kierowania pojazdami, a także wysoka grzywna.

POLICJA PRZYPOMINA

A my kierującym przypominamy o konsekwencjach wsiadania po alkoholu za kierownicę pojazdu:
Jeżeli podczas policyjnej kontroli drogowej badanie na zawartość alkoholu w organizmie wykaże pomiędzy 0,2, a 0,5 promila, kierujący pojazdem mechanicznym znajduje się w stanie po spożyciu i jest to wykroczenie zagrożone karą grzywny nie mniejszą niż 2,5 tys. zł lub aresztem, a także zakazem prowadzenia pojazdów.
Tej samej jednak karze podlega, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż mechaniczny np. rower, a sąd w tej sytuacji może orzec zakaz prowadzenia tego rodzaju pojazdów.
Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu inny pojazd niż określony w punkcie pierwszym podlega karze aresztu albo karze grzywny nie niższej niż 1000 złotych, a sąd w tej sytuacji może orzec zakaz prowadzenia tego rodzaju pojazdów.
Jeżeli stężenie alkoholu alkoholu w organizmie będzie wyższe niż 0,5 promila, to mamy do czynienia ze stanem nietrzeźwości, a przy tym w sytuacji kierowania pojazdem mechanicznym z przestępstwem, za które grozi nawet do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakazu prowadzenia pojazdów oraz wysoka grzywna.
Jeżeli kierujący prowadzi pojazd mechaniczny w stanie nietrzeźwości będąc wcześniej prawomocnie skazanym za takie samo przestępstwo lub w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za kierowanie w stanie nietrzeźwości, wówczas kara pozbawienia wolności może wynieść nawet do lat 5.

źródło i fot.

Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *