Nie upilnowała psa

W sobotę po południu na terenie naszego miasta doszło do nietypowego wypadku drogowego. Pies prowadzony przez 28-latkę wtargnął prosto pod jadącego rowerzystę. 45-latek nie zdążył ominąć zwierzęcia i najechał na nie, po czym przewrócił się na drogę. Poszkodowany trafił do szpitala. Na szczęście doznał obrażeń nie zagrażających jego życiu. Czworonóg także wymagał pomocy weterynarza. Do takich zdarzeń na terenie Wałbrzycha, czy też powiatu wałbrzyskiego być może nie dochodzi zbyt często, jednak warto zaapelować do właścicieli psów o bezpośredni i właściwy nadzór nad swoim pupilami.

 

Do tej niebezpiecznej dla zdrowia sytuacji doszło 7 maja około godziny 15:30. 45-letni mężczyzna zjeżdżał jednośladem po drodze dla rowerów ul. Strzegomską w kierunku ul. Noworudzkiej. W pewnym momencie idącej w tym samym miejscu drogą dla pieszych kobiecie pies odskoczył i wtargnął prosto pod jadącego rowerzystę. Mężczyzna najechał na psa i przewrócił się na drogę. Zdarzenie zakwalifikowane zostało jako wypadek drogowy, dlatego w sprawie prowadzone będzie dalsze postępowanie.

POLICJA PRZYPOMINA

W związku z nim przypominamy właścicielom i posiadaczom czworonogów o przepisach porządkowych w związku z posiadaniem psów. I tak, za niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, osoba, która wybrała się na spacer ze swoim czworonogiem lub pozostawiła go bez opieki, może zostać ukarana grzywną w kwocie do 1 tysiąca złotych. W sytuacji gdy zwierze swoim zachowaniem stworzy niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia innej osoby kara może wynieść nawet do 5 tysięcy złotych. W obu przypadkach sąd może orzec zamiast kary grzywny karę ograniczenia wolności.
W przypadku spowodowania wypadku w komunikacji, który jest przestępstwem, tak jak to miało miejsce w opisanym wyżej przypadku, sprawcy grożą już nawet trzy lata więzienia. To samo dotyczy sytuacji narażenia człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu – w przypadku gdy pies zaatakouje człowieka – gdzie sprawca odpowiada też za przestępstwo i podlega karze pozbawienia wolności do lat 3, a jeżeli działanie psa spowoduje dodatkowo np. średni uszczerbek na zdrowiu do lat 5. W przypadku śmierci człowieka, w zależności od okoliczności, może to być kara nawet 25 lat pozbawienia wolności.

Red.

źródło i fot. walbrzych.policja.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *