29 kwietnia, 2024

Zaułek Świętokrzyski do remontu

Planowany zakres robót obejmie m.in. remont elewacji bocznej budynku Rynek 23A i oficyny, sklepienia, czterech rozpór pomiędzy budynkami, a także wykonanie ażurowej bramy na przedłużeniu ściany szczytowej budynku, ulica Świętokrzyska 2 oraz wykonanie oświetlenia przejścia, montaż monitoringu i nowej nawierzchni posadzki przejścia.

Warto wspomnieć, że Zaułek Świętokrzyski powstał w średniowieczu i był najkrótszą drogą łączącą świdnicki Rynek z kościołem dominikanów. Jest to wysokie przejście pod kamienicą, sklepione krzyżowo, dzielone masywnymi gurtami odciążającymi, zakończonymi na ścianie niewielką konsolką z aplikowanym ornamentem. Znajduje się tam również barokowy kapliczny wykusz z fragmentem kopułowego przykrycia. Na tyłach kamienicy datowanej na początek XV wieku przesklepione przejście przechodzi w ażurowe łuki odporowe biegnące pomiędzy ścianami dwóch naprzeciwległych budynków. Jednak wykonane badania stratygraficzne wykazały, że tynki barokowe uległy zniszczeniu. Ważną informacją jest również to, że Zaułek został w latach 30 XX wieku poddany generalnemu remontowi i wówczas usunięto barokowe malatury oraz częściowo tynki, zastępując je tynkami o wysokich parametrach twardości, jednakże sztywnymi, nie poddającymi się pracy i o słabej dyfuzyjności.

Prace ruszą niebawem, już wykonano badania stratygraficzne i program prac konserwatorskich oraz ekspertyzę stanu technicznego konstrukcji części budynków. Natomiast firma EMBUD z Kątek wygrała przetarg na przebudowę przejścia w Zaułku Świętokrzyskim. Najkorzystniejsza oferta opiewała na kwotę 1 254 980,34 złotych. – Przejście ulicą Świętokrzyską – samo centrum miasta. To miejsce nie przynosi nam chluby, nie jesteśmy z niego dumni, w tej chwili jest tutaj paskudnie… Niektórzy mówią, że jest to miejski nielegalny szalet – niestety tak się też zdarza. Dużo tu śmieci i odpadów, a przede wszystkim stan budynków, które okalają przejście jest niezbyt dobry. Żeby doprowadzić do remontu tego miejsca niezbędna była współpraca aż czterech właścicieli – mówi prezydent Świdnicy, Beata Moskal–Słaniewska.  Zgodnie z umową prace potrwają do 15 czerwca 2022 roku.
Red.
Fot. um.swidnica.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *