Muzyka na noc czarów i magii

W polskiej tradycji koniec listopada kojarzony jest przede wszystkim z Andrzejkami, czasem wróżb, magii, miłości i hucznej zabawy. Atmosferę tego dnia dobrze oddaje jednak nie tylko polska muzyka. Wałbrzyska filharmonia proponuje w klimacie andrzejkowym utwory francuskie i hiszpańskie, w wersji gitarowej i symfonicznej. Będzie można je usłyszeć w piątek 25 listopada o godzinie 19:00. Na estradzie gościnnie wystąpią: Jakub Kościuszko – gitarzysta klasyczny oraz Joanna Natalia Ślusarczyk, która dyrygować będzie Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Sudeckiej.

Koncert „Kiedy najbardziej znana jest tylko część utworu” rozpocznie się nieco mrocznie i tajemniczo kompozycją „Danse macabre op. 40” Camille’a Saint-Saënsa. Ten poemat symfoniczny w formie rozbudowanego walca ma w wyobraźni słuchaczy przywołać wirujące w tańcu szkielety oraz duchy i zaświaty. Słychać w nim rozstrojony głos gęśli i pianie koguta o świcie. Poczujemy się trochę jak w mickiewiczowskich „Dziadach”, ale tylko przez moment, bo już w następnym utworze tańce śmierci ustąpią miejsca tańcom dworskim. Muzyka przeniesie publiczność do hiszpańskich ogrodów pachnących magnoliami i rozbrzmiewających pogodnym śpiewem ptaków. A to za sprawą Joaquína Rodrigo i jego „Concerto d’Aranjuez”. To do tego dzieła nawiązuje tytuł całego piątkowego koncertu – fragmenty tego utworu są doskonale znane nie tylko wytrawnym melomanom. Często wykorzystuje się je w filmach czy muzyce rozrywkowej. Jednak ta tytułowa „część utworu” to tylko przedsmak niezwykłej kompozycji, którą koniecznie trzeba posłuchać w całości.
Po „Concerto d’Aranjuez”, w nastroju wytwornej, wyśmienitej zabawy utrzyma publiczność Suita na orkiestrę „Masques et Bergamasques” Gabriela Fauré, pochodząca z muzyki do spektaklu teatralnego zamówionego dla księcia Monako, Alberta I. Czary i magia powrócą w finalnej kompozycji – Suicie z baletu „El Amor Brujo” Manuela de Falli. Będzie to magia miłości, dla której kanwę stanowi opowieść o nieszczęśliwie zakochanej Cygance.

Koncert „Kiedy najbardziej znana jest tylko część utworu”
25.11.2022 r. , godz. 19:00
sala koncertowa Filharmonii Sudeckiej przy ul. Słowackiego 4, Wałbrzych
Wykonawcy:
Joanna Natalia Ślusarczyk – dyrygent
Jakub Kościuszko – gitara
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej
Program:
C. Saint-Saëns – Danse macabre op. 40
J. Rodrigo – Concerto d’Aranjuez
G. Fauré – Suita na orkiestrę Masques et Bergamasques
M. de Falla – Suita z baletu El Amor Brujo

Bilety na koncert w cenie: 40/43* zł – normalny, 30/32* zł – ulgowy dostępne są w Kasie Biletowej Filharmonii Sudeckiej (rezerwacje: bilety@filharmonia-sudecka.pl, 501-674-397) oraz w bileterii online: www.filharmonia-sudecka.bilety24.pl.
*Cena w serwisie Bilety24.pl.

Więcej informacji: http://filharmonia-sudecka.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *