MAJ W SZANIAWSKIM

 

Maj to dla Teatru Dramatycznego czas wzmożonych prób do pierwszego w historii wałbrzyskiego teatru musicalu: DAISY. Osoba i historia najsławniejszej wałbrzyszanki zasługują na przedstawienie wykraczające poza zwyczajne ramy teatru – była jednocześnie największą Pięknością Europy, nieszczęśliwą żoną i ostatnią panującą arystokratką na Zamku Książ. Porywająca opowieść inspirowana życiem księżnej, niezwykle ciekawej rodziny Hochbergów i realiów zmierzchu arystokracji będzie wyjątkowym widowiskiem. Spektakl powstaje we współpracy z Zamkiem Książ i miastem Wałbrzych. Przed nami wielkie święto teatru muzycznego i niewątpliwy sukces wałbrzyskiej sceny. W żywiołowym musicalu wystąpią: w roli Księżnej Daisy gościnnie Małgorzata Walenda, a także Angelika Cegielska, Dorota Furmaniuk, Agnieszka Kwietniewska [g], Irena Wójcik, Kinga Zygmunt [g], Mateusz Flis, Michał Kosela, Rafał Kosowski, Wojciech Marek Kozak, Radosław Lis [g], Piotr Mokrzycki, Krzysztof Piechniczek [g]. Premiera: 10.06.2022 na Dużej Scenie. Bilety już wkrótce w sprzedaży. Zanim jednak premiera musicalu, Teatr zaprasza na szereg tytułów mających premiery w tym lub ubiegłym sezonie. Sprawdźcie, czy któregoś nie ominęliście!

6-8.05. WESELE dramat w trzech aktach
tekst: Stanisław Wyspiański, reż.: Wojtek Klemm
obsada: Karolina Krawiec-Grzelczak, Katarzyna Janek [g], Dorota Furmaniuk, Irena Sierakowska, Irena Wójcik, Mateusz Flis, Michał Kosela, Wojciech Marek Kozak, Mikołaj Krzeszowiec, Piotr Mokrzycki, Filip Perkowski, Wojciech Świeściak
Poetycki świat Klemma zaprasza widza na WESELE pełne aktualności. Współczesna forma podkręca wszystkie znaczenia arcytekstu Wyspiańskiego – spektakl o rodzimych małostkach, przywarach i zwykłej głupocie. W szaloną listopadową noc mieszają się różne polskie tożsamości, ale i różne interesy. Wójt, ksiądz i Żyd i ich niewyjaśnione spory są osią tej społecznej opowieści, a miastowi intelektualiści traktują te napięcia z pobłażaniem. Rodzi się z tego pytanie: Jak łatwo sprowokować nas do zrywu, którego cel jest nieokreślony, a powodzenie wątpliwe? I ileż już takich zrywów przeżywaliśmy w przeszłości?
7-8.05. RAJ ESKIMOSÓW
tekst: Bogusław Schaeffer, reż. i muzyka: Weronika Krówka, obsada: Weronika Krówka [g], Rafał Kosowski
RAJ jest spotkaniem artysty z jego muzą. Wesoły i bezpretensjonalny spektakl rozegrany między Weroniką Krówką, Rafałem Kosowskim i ich pianinem. Teatr, który korzysta z każdego dźwięku, każdego westchnienia i przejścia jak z muzyki, tworząc wielką arię o artystach i ich muzach.
13-15.05. NARUTOWICZ powiedział: kula, która mnie trafi, niech będzie mądra
tekst: pilgrim/majewski, reż: Paweł Świątek
obsada: Agnieszka Kwietniewska [g], Joanna Łaganowska, Mikołaj Krzeszowiec, Ryszard Węgrzyn
Barwny i rozrywkowy spektakl, który opowiada o mitach zabójstw na tle politycznym. Gabriel Narutowicz, pierwszy prezydent II RP, został zastrzelony kilka dni po swojej nominacji. Spektakl w przewrotny sposób pyta o to, co zostaje po morderstwie politycznym. Niesmak? Żałoba narodowa? Na pewno. Ale mord polityczny staje się też drogą do uświęcenia – zarówno mordercy jak i ofiary. Zapraszamy widzów do warszawskiej ZACHĘTY na Scenie Kameralnej – wspólnie poznajmy mądrą kulę, która trafiła już niejednego.
13-15.05. ANTYGONA
tekst: Sofokles, reż: Jakub Čermák
obsada: Angelika Cegielska, Irena Sierakowska, Irena Wójcik, Piotr Czarniecki [g], Mateusz Flis, Wojciech Marek Kozak, Czesław Skwarek, Dariusz Skowroński, Wojciech Świeściak
Najbardziej znana tragedia antyczna odczytana przez współczesne wartości. Jakub Čermák młody, czeski reżyser, proponuje spektakl o ciele – o tym jednym niepogrzebanym, zbezczeszczonym ciele Polinejkesa, ale też tym ciele, które Kreon kazał pochować ze wszystkimi należnymi honorami. Jest też o ciałach, które pozostają żywe i przez to narażone na ciągły ucisk władzy. ANTYGONA pełna jest niewyrażonego bólu i tęsknoty – nieprzepracowanej żałoby.
20-21.05. PANI MORU / pożegnanie z tytułem!
tekst: pilgrim/majewski, reż.: Seb Majewski
obsada: Irena Sierakowska, Anna Solarek, Michał Kosela, Piotr Mokrzycki, Czesław Skwarek, Piotr Tokarz, Ryszard Węgrzyn
Spektakl operując groteskową formułą baśni dokumentalnej oddaje pamięć ostatnich lat naszej rzeczywistości. Wspólnie przyglądamy się temu, co stało się naszym zbiorowym doświadczeniem. Premiera była pierwszym oficjalnym spotkaniem z widownią w budynku Teatru po długiej, pandemicznej przerwie – nadszedł czas, by pożegnać Panią Moru na zawsze. Spod płaszczyka komediowych scen przebija się jednak niepokój i wciąż aktualne pytanie: kiedy (czy) świat wróci wreszcie do normalności?
21-22.05. ZŁOTY POCIĄG SUPERSTAR
tekst: Jan Czapliński, reż.: Aneta Groszyńska
obsada: Dorota Furmaniuk, Joanna Łaganowska, Irena Sierakowska, Michał Kosela, Rafał Kosowski, Piotr Mokrzycki, Filip Perkowski
Akcja rozgrywa się pośrodku gorączki, która opanowała świat po ogłoszeniu informacji o rzekomym istnieniu Złotego Pociągu w Wałbrzychu. Artyści rekonstruując opowieść przyglądają się wszystkim tym, którzy próbują ją okiełznać i uczynić swoją. Jednocześnie sami dalecy są od ukazywania tylko prawdy i powagi. Na miejsce przyjeżdża sam Steven Spielberg z Harrisonem Fordem – pragną jeszcze raz nakręcić historię o niepokornym archeologu. Całe miasto zostaje rozkopane do cna, ale to, co znajdą, nie będzie takie oczywiste.
28-29.05. RZYWOT część pierwsza: rozpadająca się biografia
tekst: pilgrim/majewski, reż.: Seb Majewski
obsada: Dorota Furmaniuk, Agnieszka Kwietniewska [g], Janka Woźnicka [g], Wojciech Świeściak
Spektakl o wielkiej wrocławskiej aktorce Idze Mayr grany bez zbędnych sentymentów i aury benefisu. Trzy siostry – postaci, w które Mayr wcielała się przez lata – udają się do Lwowa, aby uczcić pamięć matki – Igi Mayr właśnie. W podróży towarzyszy im pilot – Igor – oraz różnorodne wspomnienia, które złożą się na obraz historii polskiego teatru. O pamięci i o zapomnieniu, o wolnej miłości i o społeczeństwie, komediowo i brawurowo.
Pełny repertuar znajdziecie na stronie teatru: www.teatr.walbrzych.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *