Wałbrzych dla WOŚP! Koncerty, licytacje, pokazy, zbiórka krwi, specjalne strefy zabawy czy zdrowia i urody.

 

Trwają ostatnie przygotowania do tegorocznego 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Wałbrzychu. W akcję zaangażowana jest szeroka rzesza instytucji i firm. W niedzielę wystartujemy o godzinie 15.oo w Sali Łańcuszkowej w Wałbrzyskim Ośrodku Kultury na terenie Starej Kopalni. Wolontariusze już rano pojawią się na ulicach miasta. Najmłodszy ma 16 miesięcy! Przed południem zapraszamy także do wizyty w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu.
Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich – małych i dużych! To hasła tegorocznego, 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dlaczego sepsa? Jak wynika z najnowszych badań, w skali globalnej sepsa jest przyczyną co piątego zgonu!

Wałbrzych dla WOŚP
– W tym roku jest to taki mało spektakularny cel, ale dla każdej osoby, która jest związana ze służbą zdrowia i oby tylko dla nich, pojęcie sepsa jest pojęciem tyleż przerażającym co niestety obecnym na co dzień. Sepsa zabiera nam często całkowicie zdrowych ludzi, w sile wieku w ciągu kilkunastu godzin, a czasem kilku godzin – mówi doktor Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.
Na ulice Wałbrzycha wyjdzie w najbliższą niedzielę 245 wolontariuszy. Kwesta w mieście jednak trwa już w wielu miejscach od 10 grudnia, bo to wtedy w wielu instytucjach, szkołach, przedszkolach i firmach pojawiły się puszki stacjonarne.
– Każdy wolontariusz, który pojawi się 29 stycznia na ulicach Wałbrzycha, będzie wyposażony w puszkę. Ta musi być oklejona banderolami. Do tego każdy wolontariusz musi mieć identyfikator z hologramem, z miejscem sztabu, ze zdjęciem wolontariusza, nazwiskiem szefa sztabu – przyznaje Dorota Turzańska, szefowa wałbrzyskiego sztabu WOŚP.
Sztab będzie działa w niedzielę w Wałbrzyskim Ośrodku Kultury na terenie Starej Kopalni, ale także w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi przy ulicy Palisadowej. Tam również wolontariusze będą się rozliczać. Najmłodszy wolontariusz ma w tym roku szesnaście miesięcy!
Nad bezpieczeństwem wolontariuszy będzie czuwać tego dnia między innymi policja. Funkcjonariusze apelują do wolontariuszy, by ci nie poruszali się po mieście samotnie. Warto kwestować w czyimś towarzystwie. Warto pojawiać się, szczególnie po zmierzchu, na oświetlonych ulicach, gdzie jest duży ruch.
– Pamiętajmy też, że życie i zdrowie jest najważniejsze. Za wszelką cenę nie walczy o tę puszkę, gdy dojdzie do przykrej sytuacji. Jeżeli tak się stanie, nasza prośba, by zapamiętać, jak najwięcej szczegółów sprawcy bądź sprawcy, jak są ubrani, w którą stronę uciekli – mówi Agnieszka Głowacka-Kijek z Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu.
W 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Wałbrzychu angażuje się także wałbrzyska Straż Miejska. Funkcjonariusze tej formacji też będą czuwać nad bezpieczeństwem wolontariuszy. Przygotowali także niespodzianki na licytację.
– Chętni będą mogli skorzystać z przejażdżki naszym terenowym samochodem. Każdy, kto wrzuci drobną kwotę do puszki, będzie mógł z takiej okazji skorzystać – mówi Kazimierz Nowak, komendant Straży Miejskiej w Wałbrzychu.
W czasie niedzielnego finału nie zabraknie także strażaków. Na terenie Starej Kopalni pojawią się Państwowa Straż Pożarna oraz Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza Ochotniczej Straży Pożarnej w Wałbrzychu.
Wałbrzych dla WOŚP
– Pokażemy, w jaki sposób prowadzić masaż serca, jak prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową. Każdy będzie mógł spróbować swoich sił na manekinach. Będziemy użytkować sprzęt, który w przeszłości przekazała nam Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Pokażemy także działania poszukiwawczo-ratownicze. Będziemy i z psami ratowniczymi, i pokażemy trochę technik wysokościowych – mówi Tomasz Kwiatkowski z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu.
W Wałbrzyskim Ośrodku Kultury na terenie Starej Kopalni w czasie niedzielnego finału przygotowaliśmy kilka stref dla mieszkańców. W Strefie Profilaktyki, Zdrowia i Urody, która będzie działać od godziny 15.oo do 19.oo, pojawią się: szkoła Pascal z masażem i makijażem, Jump Planet Gym, będą możliwe konsultacje ze specjalistami z Nowa ja – terapia osoczem bogatopłytkowym, Wellu – Justyna Stachowiak, Centrum Trychologii i Masażu Darmass, Inga Sela Lash&brow Academy Wałbrzych, Fit Klub 24 Wałbrzych, które będzie między innymi dokonywać pomiaru tkanki tłuszczowej.
Będzie także Strefa Zabaw! Tutaj zapraszamy do Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności – SOWA, a specjalną propozycję na 31. Finał WOŚP przygotował KidsTech.
– Będziemy budować chyba największe w Polsce, a może i na świecie, serce z klocków. Przygotowaliśmy kilkadziesiąt tysięcy klocków. Zapraszamy wszystkich, szczególnie najmłodszych – mówi Krzysztof Kaszuba z KidsTech.
Niedzielnego, orkiestrowego grania nie byłoby oczywiście bez Strefy Koncertów i Licytacji! Tu zapraszamy do Sali Łańcuszkowej. W programie koncerty finalistów konkursu „Wałbrzych ma Talent”. Na scenie pojawi się także grupa Miejskie Granie. Będą również pokazy tańca i oczywiście licytacje.
Przedmioty, które będą licytowane w niedzielę można już oglądać na https://zpit.pl/wosp/.
Wałbrzych dla WOŚP
– Mamy dwa złote serduszka, pakiety przygotowane przez BWA, mamy wycieczkę do Gruzji, lalkę z Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu i masę innych voucherów – mówi Karolina Jefmańska z Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury.
Ważne! Tych, którzy odwiedzą nas z zamiarem wylicytowania konkretnych fantów, prosimy o zabranie gotówki!
Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Wałbrzychu to tradycyjnie także akcja zbiórki krwi. W tym roku zapraszamy do siedziby Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu przy ulicy Bolesława Chrobrego. Krew mogą oddać osoby, które ukończyły 18 lat i nie przekroczyły 65 roku życia.
– Rejestracja rozpocznie się o godzinie ósmej. Czekamy na dawców do godziny 12.oo. Zapraszamy by przyjść, podzielić się krwią, bo jest to lek, którego nie jesteśmy w stanie wyprodukować, a również ratuje on życie i zdrowie – mówi Karolina Stefańska z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu.
Wałbrzych dla WOŚP

ŹRÓDŁO I FOT . WOK WAŁBRZYCH

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *