Jedyna taka noc w Starej Kopalni w Wałbrzychu

Zbliża się Noc Muzeów. W ten jeden wieczór w roku Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu przygotowuje kilka tematycznych tras zwiedzania oraz animacji dla rodzin i dzieci.

Już w najbliższą sobotę 14 maja Ogólnopolska Noc Muzeów. Podczas tego dnia aż do późnych godzin nocnych muzea i instytucje kultury w całej Polsce otwierają swoje drzwi dla turystów i odwiedzających, przy okazji szykując wiele dodatkowych atrakcji. Tak też będzie już tradycyjnie w wałbrzyskiej byłej kopalni węgla kamiennego „Julia”.
W sobotę na terenie instytucji odbędzie się wiele animacji dla turystów i rodzin z dziećmi. Od godziny 17:00 bezpłatnie będzie można wziąć udział w specjalnych grach terenowych po industrialnych przestrzeniach, układankach, warsztatach archeologicznych. Sostępna będzie również fotobudka.

Od godziny 19:30 w trzech wejściach, co półtorej godziny odbędzie się kuratorskie oprowadzenie po wystawie „Podziemny świat – górnicza praca na przedwojennych fotografiach”, której wernisaż odbędzie dzień wcześniej – w piątek 13 maja.
Z okazji Nocy Muzeów Stara Kopalnia przygotowała wyjątkowe tematyczne trasy zwiedzania. Wśród propozycji będzie można wybrać się na: Nocną Szychtę Dziecięcą – to oferta dla dzieci, które przebiorą się w górniczy strój by wraz z animatorem uczestniczyć w podziemnych pracach. Odbędzie się Nocny spacer historyczny, oraz wyjątkowe zwiedzanie Tunelu podziemnego. Zupełnie osobną trasą tego dnia będzie możliwość zwiedzania zabytkowych maszyn w maszynowniach szybu Julia i Sobótka. Wyjątkowego charakteru nabierze zwiedzanie warsztatów mechanicznych, oraz trasy geologicznej, która obejmie znajdujący się przed kawiarnią „Sztygarówka” Geoogródek a skończy się na wieży widokowej na terenie kopalni. Na wszystkie wymienione trasy organizatorzy przygotowali tego dnia po kilka wejść z przewodnikiem. Pierwsze rozpoczną się od godziny 19:00, ostatnie o 23:00. Wyjątek stanowi Nocna Szychta Dziecięca, która odbędzie się w dwóch odsłonach o 19:00 i 20:30.
Sobota 14 maja to niezwykła okazja na poznanie Starej Kopalni w zupełnie niepowtarzalnym nocnym klimacie. W dodatku zapisując się na wiele grup na różne godziny będzie można zapoznać się ofertą jaką instytucja proponuje codziennie dla mieszkańców i turystów. Bilety za 1 zł na trasy zwiedzania można nabyć na stronie internetowej www.starakopalnia.pl lub w kawiarni Sztygarówka. Na wszystkie trasy obowiązuje limit miejsc.
Dodatkowo na terenie wałbrzyskiego kompleksu górniczego w ten dzień odbędzie się wiele wydarzeń przygotowanych przez inne znajdujące się tu instytucje.
Na wyjątkową wycieczkę po swojej strefie zabaw, robotyki i edukacji zaprosi KidsTech, Wałbrzyski Ośrodek Kultury przygotowuje wielki koncert charytatywny wszystkich grup Zespołu Pieśni i Tańca „Wałbrzych” – „W zespole siła”, który odbędzie się na scenie w plenerze kopalni. Swój program przygotowuje również Galeria Sztuki BWA, która oprócz oprowadzania po wystawach zaprezentuje wypał RAKU i seans muzyczny, a spragnionych pełnych wrażeń odwiedzających częstować będzie Dobra Woda z Kranu. Dla wszystkich odwiedzających swoje specjały będzie serwować kawiarnia Sztygarówka oraz restauracja Coolturalnia Montownia.
Szczegóły dotyczące wszystkich wydarzeń w Noc Muzeów na terenie Starej Kopalni znajdą Państwo na stronach i wydarzeniach poszczególnych instytucji.

Red.

źródło i fot. Stara Kopalnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *