Filharmonia na koniec kwietnia

W ostatni piątek kwietnia, 29 o godzinie 19:00 zapraszamy na koncert zatytułowany „Queen… of the night”. Ten nasz przewrotny tytuł w Wałbrzychu oznaczać może tylko niespodziewane pojawienie się muzyki grupy Queen w dowolnym, byle symfonicznym wykonaniu… Tym razem zapraszamy do wysłuchania Orkiestry Filharmoników Sudeckich pod dyrekcją Jacka Rogali, dyrygenta i dyrektora Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. Solistką koncertu będzie Paulina Horajska – sopran i to ona właśnie będzie tego wieczoru Królową.

Usłyszymy muzykę Wolfganga Amadeusa Mozarta, Uwerturę do opery „Carodziejski flet” i wybór arii operowych i koncertowych w wykonaniu Pauliny Horajskiej. Artystka, znana ze swoich młodzieńczych występów w Wałbrzychu współpracuje m.in. z zespołem Polskiej Opery Królewskiej przy wystawianiu dzieł Mozarta, z Operą Śląską przy realizacji dzieł Pucciniego i Straussa, z Warszawską Operą Kameralną w realizacji dzieł Mozarta. W drugiej części koncertu usłyszymy I Symfonię D-dur Charlesa Gounoda. Napisana w 1855 roku jest mistrzowskim potraktowaniem tradycyjnej formy symfonii. Słychać fascynację Mozartem i Haydnem, a zmysł dramaturgiczny wprowadza słuchacza w sam środek fantastycznych wydarzeń – to znakomity impuls dla wyobraźni! Symfonia opracowana na fortepian przez Bizeta – siedemnastoletniego wtedy ucznia Gounoda, stała się inspiracją do napisania własnej, jedynej Symfonii C-dur. Zapomniana na niemal wiek Symfonia Gounoda przywrócona została koncertowym wykonaniom w latach 50-tych dwudziestego wieku. Słusznie – wspaniała muzyka!

Bilety na koncerty Filharmonii Sudeckiej dostępne w kasie przy ulicy Słowackiego 4 w Wałbrzychu w holu (telefon: 501-674-397) oraz online www.filharmonia-sudecka.bilety24.pl. Zapraszamy!

autor Piotr Jonek

fot. Filharmonia Sudecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *