26 kwietnia, 2024

Dobrze, że jesteś w „Lalkach”

To opowieść o przyjaźni wystawianej na próby, ale przede wszystkim o mądrości ukrytej w dojrzałym wieku. Dwaj obwoźni handlarze, znający się do dawna, czekając na klientów opowiadają historię o starym psie. Burka wyrzucił z domu właściciel, ponieważ uznał, że ten do niczego się już nie przyda. Osamotniony pies idzie do lasu, gdzie próbuje znaleźć dom, przy okazji spotyka różne postaci, którym dzięki swojej życiowej mądrości skutecznie pomaga.
Wśród nich jest na przykład niedźwiedź Zygmunt, który czując się starym i niepotrzebnym, bezskutecznie próbuje umrzeć. Towarzystwo Burka i jego mądre argumenty, przywracają Zygmuntowi siły oraz chęć do życia. Ostatecznie wszystko dobrze się kończy, bo każdy, nawet ten, któremu zdarza się popełniać błędy i zachować okrutnie, chce się czuć potrzebny i pragnie mieć kogoś bliskiego.

Spektakl zrealizowany jest w konwencji teatru przedmiotu oraz form improwizowanych – wszystkie rzeczy, które przynoszą ze sobą sprzedawcy, grają i zostają wykorzystane do opowiedzenia historii.
„Stary też jest potrzebny, ma czas, cierpliwość, wie więcej niż młody i nie musi sobie już niczego udowadniać. Byle się tylko nie zasiedział jak niedźwiedź jakiś… w gawrze”- Burek.
Spektakl bierze udział w 22. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Ewa Hevelke, Andrzej Lis, Zofia Smolarska, Szymon Spichalski, Izabela Szymańska, Katarzyna Waligóra.
tekst/foto: Teatr Lalki i Aktora
——————————————–

15.05/ niedziela/ 12:30/ Dobrze, że jesteś/ 5+
15.05/ niedziela/ 16:00/ Raz, dwa, trzy… / 1-3 lat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *