APEL O KREW!!!

REZERWY MAGAZYNOWE KRWI PRZED ŚWIĘTAMI SĄ JUŻ NA WYCZERPANIU. POTRZEBNA JEST KREW WSZYSTKICH GRUP!

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu apeluje o  oddawanie krwi!

 

Apelujemy aby oddawać krew na co dzień i na święta. Krew jest lekiem deficytowym, ratującym życie, krwi nie można niczym zastąpić ani kupić w aptece, jej jedynym źródłem są zdrowi ludzie. Tylko dzięki Krwiodawcom możliwa jest pomoc.
Krew jest teraz szczególnie potrzebna. Okres świąteczno – noworoczny to trudny czas dla wałbrzyskiego krwiodawstwa a także dla chorych czekających na leczenie krwią i jej składnikami. W tym czasie, w szpitalach rośnie zapotrzebowanie na ten życiodajny płyn. Pacjenci czekają na transfuzje, zabiegi i skomplikowane operacje, podczas których krew jest niezbędna. Każda kropla jest więc na wagę złota.
Potrzebna jest krew każdej grupy a zapasy magazynowe maleją z dnia na dzień. Trzeba podkreślić, że koncentrat krwinek czerwonych – obecnie najczęściej stosowany składnik krwi w lecznictwie – ma ważność tylko 42 dni.
Oddawanie krwi to proces bezbolesny, bezpieczny dla zdrowia. Wystarczy godzina w centrum krwiodawstwa poświęcona na rejestrację, by uratować ludzkie życie. Jednorazowo pobrane 450 ml krwi może uratować aż trzy osoby.
Krwiodawcą może być osoba, która ma:
  • wiek: 18-65 lat
  • wagę: minimum 50 kg
  • bardzo dobry stan zdrowia
  • ważny dokument tożsamości ze zdjęciem
  • jest wypoczęta, wyspana i po zdrowym, niskotłuszczowym posiłku

Pamiętaj, że już dzień przed oddaniem krwi, należy wypić około dwóch litrów płynów oraz zjeść zdrowy, niskotłuszczowy posiłek.

Aby oddać krew wystarczy zabrać ze sobą dokument tożsamości i zgłosić się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu przy ul. Bolesława Chrobrego 31. Wałbrzyskie Centrum Krwiodawstwa jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 13:30 oraz w pierwszą sobotę miesiąca w godzinach od 8:00 do 12:00.

Krew można oddawać także poza Wałbrzychem na organizowanych zamiejscowo akcjach krwiodawstwa, m.in. w Kamiennej Górze, Świebodzicach, Świdnicy, Jeleniej Górze, Kłodzku, Bielawie, Dzierżoniowie, Strzegomiu, Żarowie, Bolesławcu, Lubaniu, Zgorzelcu.

Kalendarz organizowanych akcji krwiodawstwa dostępny jest na stronie www.rckik.walbrzych.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *