Akcja Trzeźwy poranek bez wpadek

Akcje kontrolno-prewencyjne „Trzeźwy poranek” mają na celu wyeliminowanie nieodpowiedzialnych kierujących, którzy jazdą w stanie nietrzeźwości stwarzają zagrożenie dla innych uczestników dróg. Poprzednie działania zorganizowane zostały w Starych Bogaczowicach, dzisiejsze tym razem odbyły się w godzinach porannych na ul. Orkana w Wałbrzychu – w rejonie skrzyżowania na Pogorzałę. Mundurowi przebadali łącznie ponad 400 użytkowników dróg. I tym razem kierujący wzięli sobie do serca ostatnie apele Policji. Wszyscy skontrolowani byli trzeźwi.

Dzisiaj w nocy – po godzinie 3:00 – mundurowi zatrzymali jednak na ul. Parkowej w Wałbrzychu 35-letniego mieszkańca naszego miasta. Mężczyzna poruszający się rowerem wydmuchał 1,49 promila alkoholu w organizmie. Do domu nie wrócił już jednośladem, a z grzywną w kwocie 2,5 tysiąca złotych.

A my kolejny już raz przypominamy kierującym o konsekwencjach wsiadania po alkoholu za kierownicę pojazdu:

  • Jeżeli podczas policyjnej kontroli drogowej badanie na zawartość alkoholu w organizmie wykaże pomiędzy 0,2, a 0,5 promila, kierujący pojazdem mechanicznym (np. samochodem) znajduje się w stanie po spożyciu i jest to wykroczenie zagrożone karą grzywny nie mniejszą niż 2,5 tys. zł lub aresztem, a także zakazem prowadzenia pojazdów.
  • Tej samej jednak karze podlega, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) lub pod wpływem podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż mechaniczny (np. rower), a sąd w tej sytuacji może orzec zakaz prowadzenia tego rodzaju pojazdów.
  • Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu inny pojazd niż określony w punkcie pierwszym (np. rower) podlega karze aresztu albo karze grzywny nie niższej niż 1000 złotych, a sąd w tej sytuacji może orzec zakaz prowadzenia tego rodzaju pojazdów.
  • Jeżeli stężenie alkoholu alkoholu w organizmie będzie wyższe niż 0,5 promila, to mamy do czynienia ze stanem nietrzeźwości, a przy tym w sytuacji kierowania pojazdem mechanicznym (np. samochodem) z przestępstwem, za które grozi nawet do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakazu prowadzenia pojazdów oraz wysoka grzywna.
  • Jeżeli kierujący prowadzi pojazd mechaniczny w stanie nietrzeźwości będąc wcześniej prawomocnie skazanym za takie samo przestępstwo lub w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za kierowanie w stanie nietrzeźwości, wówczas kara pozbawienia wolności może wynieść nawet do lat 5.

źródło: KMP Wałbrzych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *