Wystawa pod Atlantami

Z okazji Roku Wandy Rutkiewicz Biblioteka pod Atlantami zaprasza na wystawę „Wanda Rutkiewicz. Wyżej i wyżej”, którą oglądać można w Galerii pod Atlantami.

Wystawa powstała w 2013 roku z okazji 70. Rocznicy urodzin Wandy Rutkiewicz. Jej współtwórcami byli Michał Błaszkiewicz, brat Wandy Rutkiewicz oraz Ryszard Sławczyński, dyrektor Klubu Muzyki i Literatury we Wrocławiu. Dziś, w roku poświęconym tej nietuzinkowej postaci światowego himalaizmu, postanowiliśmy przypomnieć jej sylwetkę orz największe górskie osiągnięcia.
Interesowałam się różnymi dyscyplinami sportu, grałam w siatkówkę, uprawiałam lekką atletykę — skok wzwyż, pchnięcie kulą, rzut dyskiem. Dało mi to trochę zaprawy ogólnej, a jednocześnie w późniejszym okresie sportowy stosunek do gór. Góry najbardziej zafascynowały mnie w momencie pierwszej wspinaczki. I ludzie, których w górach poznałam. W środowisku wrocławskim, w którym stawiałam pierwsze kroki taternickie, panowała trochę rodzinna atmosfera. Moi koledzy byli nie tylko znakomitymi wspinaczami, ale bardzo ciekawymi ludźmi.
Literatura 1978, nr 50, s. 7
Na wystawie prezentowane są unikatowe zdjęcia z pierwszych wędrówek po górach, grafiki przedstawiające wszystkie ośmiotysięczniki zdobyte przez Wandę Rutkiewicz, wraz z opisami ich zdobycia, a także artykuły prasowe opisujące jej sukcesy i porażki oraz wywiady przeprowadzone z najsłynniejszą polską himalaistką.
Wystawa dostępna jest do 10 października.

Red.
źródło i fot. Biblioteka pod Atlantam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *