Wypadek z motocyklistą

Wczoraj po południu na terenie Wałbrzycha doszło do wypadku drogowego. W wyniku zderzenia motocykla z samochodem osobowym kierujący jednośladem trafił do szpitala. Na szczęście doznał obrażeń nie zagrażających jego życiu. Pozostałym uczestnikom zdarzenia nic się nie stało. Funkcjonariusze ruchu drogowego ustalili, że obaj kierujący byli trzeźwi.

 

Do wypadku doszło po godzinie 15:30. Skręcający samochodem osobowym w lewo z ul. Noworudzkiej w ul. Bystrzycką 22-letni mężczyzna nie zauważył jadącego z przeciwnego kierunku 55-letniego motocyklisty i doprowadziła do zderzenia z jednośladem. W wyniku zdarzenia starszy z mężczyzn trafił do szpitala. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Okazało się jednak, że pojazd sprawcy zdarzenia był niedopuszczony o ruchu. Policjanci mieli także uwagi co do samego stanu technicznego samochodu, dlatego 22-letni wałbrzyszanin otrzymał dwa mandaty karne w łącznej kwocie 2 tysięcy złotych. W sprawie wypadku przez wałbrzyskich funkcjonariuszy oddzielne prowadzone będzie teraz postępowanie karne.
Po raz kolejny funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu zwracają się do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie zasad bezpieczeństwa i stosowanie się do przepisów Ustawy prawo o ruchu drogowym. Użytkownicy samochodów przy włączaniu się do ruchu, zmianie pasa ruchu oraz kierunku jazdy muszą zachować ostrożność, a także za każdym razem spoglądać w lusterka wsteczne. Motocyklista, motorowerzysta, czy nawet rowerzysta może przecież nadjechać w każdym momencie.
Przypominamy również inne przepisy, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Wyprzedzajmy tylko w miejscach dozwolonych. Zanim rozpoczniemy wykonywanie manewru powinniśmy upewnić się, że nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Na ścinajmy zakrętów i nie zjeżdżajmy na przeciwległy pas ruchu. Chwila nieuwagi może zakończyć się poważnym wypadkiem. Warto także wspomnieć o dostosowaniu prędkości do panujących warunków na drodze i nie przekraczaniu tej dozwolonej oraz zachowaniu bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu. Zwracajmy również uwagę na znaki drogowe.
Apelujemy również do kierujących jednośladami, aby nie przekraczali dozwolonej prędkości oraz nie wyprzedzali w miejscach niedozwolonych. Są oni w pewien sposób niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego i każde zdarzenie z ich udziałem może zakończyć się tragicznie w skutkach. Kierujący motocyklami powinni także zaopatrzyć się w ubranie przystosowane do jazdy na motocyklu, w tym w odblaskowe szelki lub kamizelkę oraz bezwzględnie stosować kask ochronny na głowę.
Wszystkim kierującym przypominamy także, że wyprzedzanie przed lub na przejściu dla pieszych oraz omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się celem udzielenia pierwszeństwa pieszym, a także nieudzielne pierwszeństwa pieszemu na drodze są innymi powodami wypadków drogowych, tym razem właśnie z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Dlatego pamiętajmy, aby przy dojeżdżaniu do przejścia dla pieszych zawsze zachować szczególną ostrożność. Widząc pieszego zwolnijmy, by w przypadku jego wejścia na jezdnię w sposób bezpieczny zatrzymać swój pojazd.
Pamiętajmy, aby z pięknej wiosennej pogody korzystać w sposób nie zagrażający innym uczestnikom ruchu. Poza przepisami ważny jest także zdrowy rozsądek. Zawsze miejmy na uwadze bezpieczeństwo własne, swoich bliskich oraz innych osób.

źródło i fot.
Komenda Miejska Policji w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *