25 kwietnia, 2024

WYPADEK NA TOROWISKU

62-letnia kobieta 31 października została  po południu potrącona przez pociąg jadący trasą Wałbrzych – Szklarska Poręba. Kobieta na terenie Boguszowa-Gorc szła wzdłuż torowiska w miejscu niedozwolonym tyłem do ruchu pojazdu szynowego. Z informacji, które na miejscu zdarzenia uzyskali funkcjonariusze ruchu drogowego wałbrzyskiej komendy oraz miejscowego komisariatu wynika, że mieszkanka powiatu wałbrzyskiego nie reagowała na sygnały dźwiękowe nadawane przez maszynistę. Z obrażeniami obu rąk trafiła do szpitala. Była przytomna, ale okazało się, że znajdowała się w stanie upojenia alkoholowego. Miała 2,5 promila tej substancji w organizmie. Mundurowi ustalili, że 47-letni maszynista był natomiast trzeźwy.


W związku z tym zdarzeniem policjanci wałbrzyskiej komendy przypominają, że na podstawie art. 14 Ustawy prawo o ruchu drogowym zabronione jest chodzenie po torowisku, chyba że przechodzimy przez nie w miejscu do tego wyznaczonym. I wtedy jednak obowiązują pewne ograniczenia. Nie wolno przechodzić przez torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub rozpoczęto ich opuszczanie. Kara za tego typu wykroczenia to 2 tysiące złotych!
Przypominamy także, że przejazdy i przejścia kolejowe dzielimy na następujące kategorie:
kategoria A – przejazdy kolejowo-drogowe, na których ruch drogowy jest kierowany:
przez uprawnionych pracowników zarządcy kolei lub przewoźnika kolejowego, posiadających wymagane kwalifikacje,
przy pomocy sygnałów ręcznych albo systemów lub urządzeń przejazdowych wyposażonych w rogatki zamykające całą szerokość jezdni oraz sygnalizatory drogowe;
kategoria B – przejazdy kolejowo-drogowe, na których ruch drogowy jest kierowany przy pomocy samoczynnych systemów przejazdowych, wyposażonych w sygnalizatory drogowe i rogatki zamykające ruch drogowy w kierunku:
wjazdu na przejazd albo
wjazdu na przejazd i zjazdu z przejazdu;
kategoria C – przejazdy kolejowo-drogowe, na których ruch drogowy jest kierowany przy pomocy samoczynnych systemów przejazdowych wyposażonych tylko w sygnalizatory drogowe;
kategoria D – przejazdy kolejowo-drogowe, które nie są wyposażone w systemy i urządzenia zabezpieczenia ruchu;
kategoria E – przejścia wyposażone w:
półsamoczynne systemy przejazdowe lub samoczynne systemy przejazdowe albo
kołowrotki, barierki lub labirynty;
kategoria F – przejazdy kolejowo-drogowe lub przejścia zlokalizowane na drogach wewnętrznych.
źródło i fot.
Komenda Miejska Policji w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *