UWAGA WYPADEK!

Rozpoczął się sezon jesienny, a wraz z nim okres kolizji drogowych spowodowanych zmianą aury pogodowej, krótszymi dniami, jesienną dekoncentracją, zmianami samopoczucia. Wszystkie te czynniki mają istotny wpływ na zdarzenia drogowe, podobnie zresztą jak spożywanie alkoholu i brawura. Tylko miniony pierwszy jesienny tydzień można podsumować hasłem – UWAGA – WYPADEK!

Nadmierna prędkość!
Niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Z tego właśnie powodu doszło 21 września po południu na ulicy Gagarina do groźnie wyglądającej kolizji. Około godziny 15:00, w wyniku niedostosowania prędkości do panujących warunków na jezdni, jadący ulicą Gagarina w kierunku ulicy Wieniawskiego kierujący samochodem osobowym stracił panowanie nad pojazdem i na łuku drogi uderzył w przydrożne barierki ochronne – uszkadzając 14 przęseł. Doprowadził tym samym do obrócenia się samochodu i ostatecznie jego przewrócenia się na bok. Na szczęście 19-letni mężczyzna, jak i pasażer, opuścili samochód o własnych siłach i nic poważnego im się nie stało. Za popełnione wykroczenie w ruchu drogowym wałbrzyszanin został ukarany mandatem karnym w kwocie 1020 złotych, a funkcjonariusze odebrali elektronicznie także dowód rejestracyjny samochodu za uszkodzenia. Mężczyzna był trzeźwy.

Alkohol to wróg!
O tym powinien wiedzieć każdy kierowca. Jednak jak dowodzą liczne komunikaty policji nie zawsze tak jest. Oto przykład! W wyniku upojenia alkoholowego 28-letni mężczyzna doprowadził 22 września przed południem do poważnie wyglądającego zdarzenia drogowego. Wałbrzyscy policjanci ruchu drogowego pracujący na miejscu zdarzenia ustalili, że mieszkaniec Wałbrzycha na łuku drogi stracił panowanie nad kierowanym przez siebie pojazdem, zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się czołowo z samochodem jadącym z przeciwnego kierunku. Ani jemu, ani poszkodowanej w wypadku 41-latce na szczęście nic poważnego się nie stało. Sprawa będzie miała jednak swój finał w sądzie. Przypominamy, że do groźnie wyglądającej kolizji z udziałem 28-latka doszło przed godziną 11:00. Wałbrzyszanin jechał samochodem osobowym ulicą Piłsudskiego w Wałbrzychu w kierunku Nowego Miasta. Znajdując się na łuku drogi w prawo, stracił panowanie nad kierownicą, zjechał na przeciwległy pas ruchu i uderzył w jadący z przeciwnego kierunku samochód osobowy kierowany przez 41-latkę. Uczestnikom zdarzenia na szczęście nic poważnego się nie stało.

Policjanci na miejscu przebadali kierujących na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Mieszkanka Walimia była trzeźwa, natomiast 28-latek kompletnie pijany. Badanie wykazało ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie mieszkańca Wałbrzycha. Utracił on więc prawo jazdy. Policjanci zatrzymali również elektronicznie dowody rejestracyjne samochodów za uszkodzenia.
Mężczyźnie za popełnione przestępstwo jazdy w stanie nietrzeźwości, a przy tym spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, grozi kara pozbawienia wolności do lat 2, dożywotni zakaz kierowania pojazdami oraz wysoka grzywna. Przez kilkadziesiąt minut na drodze wprowadzono ruch wahadłowy.
Wałbrzyscy policjanci przypominają. Jeżeli wiedzą Państwo, że osoba chce jechać pojazdem, a wcześniej spożywała alkohol, uniemożliwijmy jej to. Należy także powiadomić dyżurnego najbliższej jednostki Policji (poprzez numer alarmowy 112), który wyśle na miejsce zdarzenia patrol. Pamiętajmy. Bardzo ważny jest brak społecznego przyzwolenia na tego typu zachowania.

Uwaga rowerzystka!
Nie tylko kierowcom pojazdów mechanicznych zdarza się spowodować kolizję drogową. Otóż w poprzedni piątek wieczorem, na drodze dla rowerów wyznaczonej dookoła Podzamcza, doszło do wypadku z udziałem dwóch rowerzystek. Funkcjonariusze ruchu drogowego ustalili, że kobiety w wieku 45 oraz 58 lat zderzyły się podczas wymijania. Starsza z nich z poważniejszymi obrażeniami ciała trafiła do szpitala. Obie cyklistki były trzeźwe. Policjanci pracujący na miejscu zdarzenia sporządzili dokumentację procesową, która – po zakończeniu postępowania w sprawie – przekazana zostanie do sądu.
Przy okazji tego niebezpiecznego zdarzenia policjanci przypominają, że rower powinien być wyposażony w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej z przodu, a także w co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej z tyłu. Każdy jednoślad musi mieć także co najmniej jeden skutecznie działający hamulec oraz być wyposażony w dzwonek lub sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

PAS/KMPwW
Źródło i fot. Komenda Miejska Policji w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *