29 marca, 2024

Teatr Dramatyczny zaprasza!

W sobotę o godzinie 17:30 17 grudnia 2022 odbędzie się PREMIERA w Świetlicy czytanie „Jadwigi”. Jadwiga Andegaweńska to żona Władysława Jagiełły w ciągu swojego krótkiego życia dała dowód niezłomności. Pomimo młodego wieku i okoliczności dojścia do korony pozostała wierna budowaniu swojej pozycji poprzez ofiarność. Sztuka inspirowana życiem królowej jest współcześnie pretekstem do rozmowy o sposobie uprawiania polityki mniej konfrontacyjnej, kładącej większy nacisk na zrozumienie potrzeb wspólnot. Aktorki z różnych pokoleń wcielają się w postać Jadwigi z czasów jej życia i zadają pytanie: co nastąpiłoby, gdyby Jadwiga dożyła wieku sędziwego? Dramat porusza temat kobiecego podejścia do sprawowania władzy, nawiązując do współczesnych kobiet, które stały się liderkami nowych wartości XXI wieku.

tekst i reżyseria: Paweł Świątek obsada: Angelika Cegielska, Irena Wójcik inspicjent: Iwona Skiba

——————————
Weekend 16-18 grudnia to spotkanie oko w oko z legendą. Co by się stało, gdyby Andrzej Gołota nie był bokserem? Gdyby był kierowcą, który dostarcza niemieckie proszki do polskich dzielnic? Kto wtedy kibicowałby mu w trakcie nieodbytych nigdy walk? Kto cieszyłby się z jego zwycięstw i kto frustrowałby się z powodu jego porażek? W spektaklu BIŁ SOBIE ANDRZEJ twórcy snują fikcyjny scenariusz inspirowany życiem Andrzeja Gołoty. Opowieść o pięściarzu, który przegrywał, ponieważ zakochał się w macie bokserskiej, staje się przyczynkiem do rozpoczęcia opowieści o przegrywaniu i męskości. Spektakl współfinansowany przez Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie w ramach programu Fundusz na Start.

tekst i dramaturgia: Mariusz Gołosz, reżyseria, scenografia, kostiumy, reżyseria świateł: Maciej Hanusek, konsultacja dramaturgiczna: Zdenka Pszczołowska, muzyka: Wojciech Siwik, choreografia: Wojciech Marek Kozak, obsada: Kinga Zygmunt, Piotr Czarniecki, Mateusz Flis, Wojciech Marek Kozak, nagrania audio: Angelika Cegielska, Mikołaj Krzeszowiec, Czesław Skwarek

————————————-
20 i 21 grudnia obchodzić będziemy stulecie zabójstwa prezydenta Gabriela Narutowicza, z tej okazji zapraszając widzów do warszawskiej ZACHĘTY na Scenie Kameralnej! Ten przewrotny i zabawny spektakl może nie jest dokładnym zapisem ostatnich godzin życia prezydenta, ale na pewno jak żaden inny zadaje wprost pytania o nasze narodowe dziedzictwo. Czy Narutowicz byłby dobrym prezydentem? Czy śmierć w polityce zawsze staje się uświęceniem? A morderstwo na politycznym tle – czy nie służy przypadkiem bardziej zabitym niż mordercom? Gabriel Narutowicz rządził zaledwie kilka dni, ale wyrósł w naszej świadomości na najważniejszego prezydenta II RP. A co byłoby, gdyby kula, która go zabiła, zabrała głos w tej sprawie?

tekst: pilgrim/majewski, reżyseria: Paweł Świątek, scenografia i kostiumy: Jakub Fidler, muzyka: Polpo Motel (Olga Mysłowska, Daniel Pigoński), inspicjentka: Iwona Skiba, obsada: Agnieszka Kwietniewska [g], Joanna Łaganowska, Mikołaj Krzeszowiec, Ryszard Węgrzyn

16.12 19:00 BIŁ SOBIE ANDRZEJ p r e m i e r a Scena Kameralna

17.12 17:30 JADWIGA p r e m i e r a Świetlica
17.12 19:00 BIŁ SOBIE ANDRZEJ Scena Kameralna
18.12 18:00 BIŁ SOBIE ANDRZEJ Scena Kameralna
20.12 19:00 NARUTOWICZ Scena Kameralna
NARUTOWICZ-Fot_Tobiasz-Papuczys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *