20 kwietnia, 2024

Szkoła pamięta!

Już po raz czwarty odbyła się akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki – „Szkoła pamięta”. Wzorem lat ubiegłych placówki z całej Polski włączyły się w upamiętnianie ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych. Wszelkie działania, także w wałbrzyskich szkołach, dokumentowano i relacjonowano w mediach społecznościowych z hashtagiem #SzkołaPamięta.

Wśród propozycji działań przygotowanych przez MEiN znalazły się: odwiedzanie lokalnych miejsc pamięci i poznanie związanej z nimi historii; uporządkowanie bezimiennych i opuszczonych grobów w okolicy; przygotowanie wystawy/gazetki ściennej poświęconej lokalnemu bohaterowi lub postaci ważnej dla historii; przygotowanie prac plastycznych nawiązujących do polskiej tradycji świąt zadusznych; odszukanie pamiątek rodzinnych (zdjęcia, przedmioty) przekazywanych z pokolenia na pokolenie i przygotowanie prezentacji na ich temat; zorganizowanie wycieczki patriotycznej; spotkanie z osobą popularyzującą historię danego regionu; opracowanie prezentacji multimedialnej, która będzie mogła być wykorzystana podczas zajęć lekcyjnych, np. prezentacja dotycząca jakiejś postaci lub rocznicy historycznej; wsparcie organizacji pomagających Polakom i Polonii za granicą, w tym opiekujących się miejscami pamięci poza granicami naszego kraju.

Redakcja tygodnika 30 Minut prześledziła podejmowane inicjatywy w tym zakresie na fanpage’ach przedszkoli i szkół. A oto rezultat poszukiwań.

Szczególną aktywnością wykazały się dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 8. Klasa 7 b w miniony piątek wybrała się na pobliski cmentarz by uporządkować teren wokół zaniedbanych grobów. Podobne działania przeprowadzili wychowawcy świetlicy – na zapomnianych mogiłach zapłonęły znicze w myśl zasady, iż pamięć o drugim człowieku nigdy nie powinna umrzeć. Uczniowie poznali również historię księżnej Daisy von Pless, związanej z Wałbrzychem i Zamkiem Książ angielskiej arystokratki. Klasa 4 b opracowała gazetkę ścienną poświęconą Ignacemu Janowi Paderewskiemu, a klasy 4 a i 4 c oraz przedszkolaki wykonały prace plastyczne nawiązujące do dnia 1 listopada.

Z kolei klasy 6 c i 8 c z Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 26 w ramach lekcji historii udały się na cmentarz zlokalizowany przy kościele św. Anny na Szczawienku celem oddania czci Józefowi Benedyktowi Łączyńskiemu, generałowi brygady Księstwa Warszawskiego.

Klasy 3 a i 8 a z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 23 uprzątnęły groby zaś reprezentanci Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 złożyli hołd ofiarom hitlerowskich obozów śmierci, zmarłym tragicznie w 1985 roku w katastrofie kopalni węgla kamiennego „Wałbrzych” 18 górnikom oraz dzieciom poczętym i nienarodzonym. W placówce zawisła też tablica z mottem „Pamiętamy”.

Zebrała: osa
Źródło zdjęcia: Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 8

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *