23 kwietnia, 2024

Rusza Festiwal Smaków Aglomeracji Wałbrzyskiej!

Można śmiało powiedzieć że wałbrzyska Stara Kopalnia nie przestaje intensywnie pracować. Aktywności w niej nie brakuje. Dopiero zakończyły się wydarzenia a już trwają ostatnie przygotowania do następnych.
Miniony tydzień upłynął głównie pod znakiem konferencji i targów. W kopalnianych przestrzeniach odbyło się Forum Ekonomii Społecznej przygotowane przez Fundusz Rozwoju Wałbrzyskiego, dzień później dyskutowano o Polsce średnich miast, w których na skutek transformacji ustrojowej zniknął przemysł – tak jak w Wałbrzychu kopalnie. Starej Kopalni nie zabrakło na stoisku Dolnego Śląska podczas Międzynarodowych Targów Turystycznych w Poznaniu. Przestrzenie kopalni w postaci łaźni łańcuszkowej były też świadkami regionalnej konferencji programu INTERREG, gdzie z Polsko – Czeskiego Programu aż 40% ze 167 milionów euro przeznaczonych zostanie na turystykę w latach 2022-2027. W minionym tygodniu nie zabrakło też szkoleń, nocnego zwiedzania, grup dzieci na zajęciach edukacyjnych, a także wizyty studentów Akademii Górniczo Hutniczej z Krakowa, którzy na kierunku rewitalizacja poprzemysłowa przyjechali doświadczyć zmian na wałbrzyskim obiekcie, który tętnił życiem jako kopalnia węgla, a dziś przystosowany jest do ruchu turystycznego, wydarzeń kulturalnych i artystycznych.
W poniedziałek po intensywnym weekendzie w sali konferencyjnej kopalni odbyła się Akademia Gwiazd Biznesu, a w środę do sali łańcuszkowej zaprasza Wałbrzyski Ośrodek Kultury na kolejny stund-up. Tym razem na scenie pojawi się Magda Kubicka. Tego dnia od południa hala Kuźni Starej Kopalni będzie też gospodarzem konferencji „Miasto z widokami”.


W czwartek rusza Festiwal Smaków Aglomeracji Wałbrzyskiej, do której przystępuje znajdująca się w kopalnianych murach kawiarnia „Sztygarówka”. Jak w poprzednim roku wszystkie obiekty gastronomiczne członków lokalnej organizacji turystycznej zaproponują lokalne, kojarzone z nimi potrawy. Sztygarówka ma swoje specjalności w postaci bułki górnika, herbaty „Gorąca Barbara” czy wyjątkowych ciast. Festiwal regionalnych specjałów potrwa równo miesiąc od 27 października do 27 listopada.

Już w weekend rodzinna sobota na wesoło. Będą zagadki, zadania, słodkie upominki, malowanie magnesów i górnicze prace. Tym razem specjalne trasy dla rodzin z dziećmi przygotowano o godzinie 15:30 i 17:30. Bilety w cenie 37 zł można już nabyć na stronie internetowej.
W sobotę również kolejne górnicze emocje na Nocnym Zwiedzaniu.
W kopalni trwają też ostatnie przygotowania do otwarcia Strefy Odkrywania Wyobraźni i Aktywności SOWA. Mini centrum doświadczeń z majsternią i interaktywnymi elementami wystawy będzie otwarte w Wałbrzychu już w połowie listopada. Trwają zapisy dla grup zorganizowanych. Chętnych nie brakuje, a więcej o projekcie SOWA będzie można dowiedzieć się już w najbliższy piątek 28 października podczas targów edukacyjnych członków LOT Aglomeracji Wałbrzyskiej w Zamku Książ. Od godziny 10:00 będzie tam się można zapoznać z ofertą edukacyjną instytucji kultury i edukacji z terenu Aglomeracji Wałbrzyskiej. Wśród innych, obecna będzie również z ofertą Stara Kopalnia, która po raz pierwszy przedstawi zajęcia Strefy Odkrywania Wyobraźni i Aktywności SOWA oraz zapozna ze stałymi propozycjami zajęć edukacyjnych prowadzonych przez Muzeum Przemysłu i Techniki dla grup zorganizowanych.

Przypominamy że jeszcze do końca miesiąca, włącznie z 31 października można oddawać głosy na wałbrzyski obiekt w konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej. Wśród najlepszych tegorocznych produktów turystycznych z danego województwa znalazła się Stara Kopalnia, która walczy o głosy internautów na Najlepszy Produkt Turystyczny Polski. Warto głosować na obiekt reprezentujący nasz region. Zwycięzca będzie promowany przez Polską Organizację Turystyczną, a to duże wsparcie promocyjne nie tylko dla samego obiektu, ale całego miasta i regionu wałbrzyskiego. Głosować można codziennie na stronie polska.travel/pl/najlepszy-produkt-turystyczny2022.

 

źródło i fot. Stara Kopalnia

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *