Powitajcie wiosnę na tarasach Zamku Książ

Prawie 45 tysięcy cebul kwiatowych posadzono w historycznych ogrodach tarasowych Zamku Książ w Wałbrzychu. Gdy tylko wiosenne słońce zabawi u nas trochę dłużej, zakwitną hiacynty, narcyzy, wielokolorowe tulipany i szafirki. Od najbliższego piątku (7 kwietnia) tarasy zostaną udostępnione turystom, a już pod koniec kwietnia, uruchomione zostaną 33 odrestaurowane fontanny.


Pracownicy Działu Rozwoju i Zieleni w październiku ubiegłego roku posadzili dziesiątki tysięcy cebul kwiatowych. W najbliższych tygodniach rozkwitną dziesiątkami tysięcy tulipanów i innych roślin wczesnowiosennych. W donicach posadzono także tysiące bratków (fiołków ogrodowych) i stokrotek. Kwiecień to czas kiedy można już podziwiać efekty jesienno-zimowych prac porządkowych zamkowych ogrodników. W ich ramach na Tarasie Środkowym przycięto także krzewy jałowca i odsłonięto skałę, na której wybudowany został zamek. W przypadku zachwycającego Tarasu Wodnego, każdej z 27 zdobiących go fontann przywrócono zielone obramowania z posadzonych wokół nich krzewów bukszpanu.
Książańskie fontanny w pełnej glorii czyli z tryskającą wodą, zobaczymy już podczas XXXII Festiwalu Kwiatów i Sztuki, który w tym roku odbędzie się w dniach 29 kwietnia – 3 maja, a którego tematem przewodnim będzie Sekretny Ogród Księżnej Daisy. Ich wcześniejsze uruchomienie, że względu na pojawiające się w kwietniu nocne przymrozki, mogłoby grozić zamarznięciem wody i popękaniem delikatnej instalacji.

-Minionego lata po ponad 20 latach fontanny Książa na powrót napełniły się wodą. Od 2019 roku kompleksowo remontowane są wszystkie fontanny zdobiące zamkowe tarasy– wyjaśnia prezeska Książa, Anna Żabska. Łącznie kompleksowej renowacji doczekały się już 33 wodotryski.

ŹRÓDŁO I FOT. ZAMEK KSIĄŻ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *