Policja apeluje! Zadbajmy o bezpieczeństwo gdy śnieżna aura

Za oknami mamy zimową aurę. Z uwagi na oscylującą w okolicy 0 stopni Celsjusza temperaturę powietrza, na drogach Wałbrzycha oraz powiatu wałbrzyskiego jest bardzo ślisko. Poruszając się pojazdami pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do panujących warunków na jezdni, gdyż to właśnie tego typu naruszenia przepisów Kodeksu drogowego są najczęstszą przyczyną wypadków w okresie zimowym. Wałbrzyscy policjanci apelują również o informowanie o każdej zauważonej osobie, która mogłaby być narażona na wyziębienie.

Zimowa aura najprawdopodobniej da się wszystkim kierującym ponownie we znaki. Na drogach jest bardzo ślisko, dlatego apelujemy o zachowanie zasad bezpieczeństwa przy podczas poruszania się pojazdami po Wałbrzychu oraz powiecie wałbrzyskim. Pamiętajmy także, że bardzo ważną kwestią jest odśnieżenie samochodu przed wyjazdem na drogę. Zgodnie z art. 66 Ustawy prawo o ruchu drogowym pojazd, który uczestniczy w ruchu musi być tak wyposażony i utrzymany tak, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu oraz nie narażało kogokolwiek na szkodę. Kierowca powinien mieć zapewnione odpowiedni pole widzenia. Odśnieżone, oczyszczone z lodu i innych zabrudzeń muszą być szyby w przednich drzwiach, szyba czołowa, a także lusterka.

Zabrudzone i oblepione śniegiem nie może być także oświetlenie zewnętrzne pojazdu oraz tablice rejestracyjne. Śnieg zalegający również na dachu samochodu, pokrywie silnika, czy pokrywie bagażnika stwarza realne zagrożenie dla innych kierowców. Może on spaść na szybę samochodu jadącego za nami lub osunąć się na naszą szybę podczas hamowania. Pamiętajmy. Im bardziej zadbamy o nasz pojazd przed wyjazdem na drogę, tym bardziej poprawi się nasze bezpieczeństwo.

Wałbrzyscy policjanci apelują jednak również o informowanie o każdej zauważonej osobie, która mogłaby być narażona na wyziębienie. Być może nasza pomoc przyczyni się do uratowania komuś życia. Informacje można przekazywać na numer telefonu alarmowego Centrum Powiadamiania Ratunkowego 112. Działania oczywiście mają charakter pomocowy, a na celu przeciwdziałanie zagrożeniom związanym z utratą życia i zdrowia osób bezdomnych, często samotnych, bądź bezradnych życiowo.
W trakcie czynności osobom potrzebującym policjanci udzielą informacji, a także pomogą w dotarciu do placówek wspierających osoby bezdomne oraz inne osoby wymagające opieki.

źródło i fot.
Komenda Miejska Policji w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *