Policja apeluje o bezpieczną majówkę

Policja w Wałbrzychu apeluje – Niebawem rozpocznie się długi majowy weekend. Apelujemy do kierujących o zachowanie zasad bezpieczeństwa na drogach. Pamiętajmy, że wsiadając za przysłowiowe „kółko” swoich pojazdów odpowiadamy za życie i zdrowie nie tylko swoje, ale także innych uczestników ruchu. Z takim samym apelem zwracamy się jednak również do pieszych, którzy przemieszczać będą się ulicami Wałbrzycha oraz powiatu wałbrzyskiego.

Po raz kolejny przypominamy, że wyprzedzanie przed lub na przejściu dla pieszych oraz omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się celem udzielenia pierwszeństwa pieszym, a także nieudzielne pierwszeństwa pieszemu na drodze, są głównymi powodami wypadków drogowych z udziałem pieszych. Dlatego pamiętajmy, aby przy dojeżdżaniu do przejścia dla pieszych zawsze zachować szczególną ostrożność. Widząc pieszego ściągnijmy nogę z gazu, by w przypadku jego wejścia na jezdnię w sposób bezpieczny zatrzymać swój pojazd.

Nie przekraczajmy dozwolonej przepisami prędkości. Przypominamy, że za przekroczenie jej taryfikator przewiduje grzywnę w postaci mandatu karnego w kwocie nawet 2,5 tysiąca złotych. Kierującemu naliczane są także punkty karne w zależności od skali przewinienia. Tym którzy przekroczą prędkość na obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h, policjant podczas kontroli odbierze prawo jazdy za pokwitowaniem, a właściwy miejscowo starosta wyda decyzję administracyjną o zatrzymaniu uprawnień na okres 3 miesięcy, nadając jej rygor natychmiastowej wykonalności.

Pamiętajmy także o stosowaniu wymaganych podczas jazdy pasów bezpieczeństwa. Nie wsiadajmy „za kółko”, kiedy wcześniej spożywaliśmy alkohol. Nie zapomnijmy włączyć świateł zewnętrznych. Zróbmy wszystko, aby bezpiecznie dojechać do celu. Jako użytkownicy dróg odpowiadamy za życie i zdrowie swoje, swoich najbliższych oraz innych osób. Dzięki bezpiecznej jeździe w wielu przypadkach jesteśmy w stanie zapobiec wypadkom drogowym.

Apelujemy także do pieszych. Przy niesprzyjającej pogodzie oraz w porze od zmierzchu do świtu obowiązkowo używajmy odzieży z elementami odblaskowymi. Kierujący będą w stanie zobaczyć nas w dalszej odległości, a to daje możliwość szybszej reakcji na wystąpienie ewentualnych zagrożeń na drodze. Pamiętajmy także, że przed wejściem na jezdnię należy się rozejrzeć. Wtargnięcie pod nadjeżdżający pojazd, także na przejściu dla pieszych, jest niedozwolone.

źródło i fot. walbrzych.policja.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *