Podsumowanie piątkowych działań policjantów

W piątek odbyła się akcja pod kryptonimem „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Podczas niej funkcjonariusze szczególnym nadzorem objęli rejony przejść dla pieszych i przejazdów dla rowerów na ruchliwych drogach naszego miasta i regionu. Tego dnia nie doszło do żadnego wypadku na terenie Wałbrzycha oraz powiatu wałbrzyskiego. Funkcjonariusze odnotowali siedem niegroźnych w skutkach kolizji drogowych.

 

Piątkowe działania przyprowadzone zostały w szczególności na drogach o dwóch lub trzech pasach ruchu w jednym kierunku i w miejscach, w których występuje duże natężenie ruchu pojazdów. Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu ujawnili 31 wykroczeń drogowych dotyczących przekroczenia prędkości przez kierujących w rejonach przejść dla pieszych i przejazdów dla rowerów, 32 naruszenia przepisów prawa związane z nieprawidłowym przejeżdżaniem takich przejść oraz 4 inne dotyczące niewłaściwego zachowania się kierujących w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego. Na szczęście naruszenia nie miały skutków w postaci wypadków drogowych. W ciągu całego dnia policjanci odnotowali siedem niegroźnych w skutkach kolizji.

Po raz kolejny przypominamy. Wyprzedzanie przed lub na przejściu dla pieszych lub przejeździe dla rowerów oraz omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się celem udzielenia pierwszeństwa pieszym lub innym uczestnikom ruchu drogowego, a także nieudzielne im pierwszeństwa na drodze są w głównymi powodami wypadków drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Dlatego pamiętajmy, aby przy dojeżdżaniu do przejść i przejazdów zawsze zachować szczególną ostrożność. Widząc niechronionych uczestników ruchu drogowego ściągnijmy nogę z gazu, by w przypadku ich wejścia na jezdnię w sposób bezpieczny zatrzymać swój pojazd. Pamiętajmy także, że większość śmiertelnych wypadków na drogach spowodowana jest nadmierną prędkością.

Apelujemy jednak także do pieszych. Przy niesprzyjającej pogodzie oraz w porze od zmierzchu do świtu obowiązkowo używajmy odzieży z elementami odblaskowymi. Kierujący będą w stanie zobaczyć nas w dalszej odległości, a to daje możliwość szybszej reakcji na wystąpienie ewentualnych zagrożeń na drodze. Pamiętajmy także, że przed wejściem na jezdnię należy rozejrzeć się. Wtargnięcie pod nadjeżdżający pojazd, także na przejściu dla pieszych, wciąż jest niedozwolone.

Pamiętajmy również, że w zeszłym roku zmienione zostały przepisy w Ustawie prawo o ruchu drogowym i wprowadzono trzy nowe definicje dotyczące poruszania się urządzeniami wspomagającymi ruch, hulajnogami elektrycznymi oraz urządzeniami transportu drogowego. Szczegóły jak się nimi bezpiecznie poruszać uzyskać można w tym artykule umieszczonym na stronie dolnośląskiej komendy: Już dziś ważne zmiany w przepisach ruchu drogowego!

ŹRÓDŁO I FOT.
Komenda Miejska Policji w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *