obchody 215. Rocznicy Bitwy na Czerwonym Wzgórzu

Burmistrz Szczawna-Zdroju Marek Fedoruk, Wójt Gminy Stare Bogaczowice Mirosław Lech i Prezes Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju Iwona Czech zapraszają na obchody 215. Rocznicy Bitwy Ułanów Legii Polsko-Włoskiej z Prusakami na Czerwonym Wzgórzu. Uroczystości odbędą się 13 maja 2022 o godz. 12.00 przy Pomniku Ułanów w Szczawnie-Zdroju.

W uroczystości weźmie udział Kompania Honorowa oraz Wojskowa Orkiestra Reprezentacyjna Garnizonu Wrocław. Dla uczestników spotkania pod pomnikiem przewidziany jest darmowy transport oraz żołnierska grochówka, a o godzinie 14.00 w Parku Zdrojowym – pokaz musztry i koncert orkiestry wojskowej.
Bitwa na Czerwonym Wzgórzu odbyła się 15 maja 1807 pomiędzy wsiami Szczawienko i Struga. Starcie rozegrało się pomiędzy 280. polskimi ułanami z Legii Polsko-Włoskiej, a liczącymi ok. 1400 żołnierzy oddziałami pruskimi. Szarża ułanów rozbiła jazdę prusaków i zmusiła ich do odwrotu, a około 800 żołnierzy pruskich zostało wziętych do niewoli. Za wygraną w tej potyczce polscy ułani zostali odznaczeni wysokimi francuskimi odznaczeniami wojskowymi.

Red.
źródło i fot. Gmina Szczawno-Zdrój

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *