28 kwietnia, 2024

Koniec historii pływalni na Małej

Trwają prace wyburzające ruiny historycznej pływalni, a zarazem dawnej łaźni miejskiej, która mieściła się w Śródmieściu przy ulicy Małej. Warto dodać, że wraz nią burzone są resztki dawnych zakładów mięsnych. Wspomnijmy, że początek prac uporządkowujących ten teren ma miejsce już od 2 sierpnia 2023, kiedy to Miejski Zarząd Budynków rozpoczął poszukiwania wykonawcy. 

 

Punkt ten to niesamowita część historii Wałbrzycha – niestety – dziś już poddany degradacji. Obiekt powstał w 1889 roku. Początkowo służył jako łaźnia miejska, a następnie, z biegiem lat, został przekształcony w pływalnię miejską. Dlaczego w centrum miasta wybudowano taki budynek? Otóż jak podaje portal polska-org.pl: „Obiekt  pochodzi z czasów, gdy w domach nie było na ogół łazienek, a dookoła mieszkali głównie górnicy i robotnicy innych zakładów”. Ponadto wg polska-org.pl w reklamie z roku 1925 zakład zachęcał taże swoich klientów do kąpieli w wannie (1, 2 i 3 klasy), kąpieli leczniczych, kąpieli pod prysznicem, korzystania z basenów oraz łaźni parowej. Oferował również naukę pływania prowadzoną przez sprawdzonego „kąpielowego”. Jednak pod koniec lat 50. wskutek uszkodzeń niecki basenu przez szkody górnicze obiekt wyłączono z eksploatacji i nie udało się go przebudować ani zagospodarować na inny cel. Warto dodać, że oprócz pływalni znajdowała się przyległa rzeźnia, która  powstała w 1888 roku, a jej kompleks tworzyły stajnie, ubojnia, magazyny czy też chłodnia i administracja. Pod koniec dwudziestego wieku większa część kompleksu rzeźni zyskała nowe zastosowanie.

Podkreślić należy, że konieczność rozbiórki wynika z decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Oprócz prac rozbiórkowych przewidziano także wycięcie drzew. Według informacji przetargowych zakres prac obejmuje: wykonanie ogrodzenia terenu rozbiórki wraz z oznakowaniem i tablicami ostrzegawczymi; zgruzowanie istniejących ścian murowanych nadziemia nieużytkowanych budynków, zgruzowanie schodów żelbetowych, zgruzowanie istniejących stropów żelbetowych/ceglanych nad częścią podpiwniczoną i kondygnacji nadziemnych nieużytkowanych budynków, wywiezienie rozdrobnionego gruzu na składowisko przy ul. Beethovena, zasypanie piwnic materiałem z rumowiska, wyrównanie i uporządkowanie terenu rozbiórki do poziomu nawierzchni ulicy Małej, wysypanie warstwy mieszanki kamiennej i jej zagęszczenie oraz wykonanie inwentaryzacji geodezyjnej powykonawczej. Pływalnia przy ulicy Małej to kolejny „zabytek” w historii Wałbrzycha, który z sentymentem będziemy mogli podziwiać tylko na dawnych pocztówkach w Internecie. 

 

Red. 

Fot. Red. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *