Kolejni przestępcy drogowi bez prawa

Dwoje kierujących – kobieta z wydanym sądowym zakazem kierowania pojazdami, a mężczyzna z cofniętymi uprawnieniami – zatrzymali wczoraj wałbrzyscy policjanci ruchu drogowego. Funkcjonariusze po raz kolejny i w tej kwestii mówią stanowcze nie wszystkim niestosującym się do przepisów i przypominają jakie kary mogą spotkać osoby, które wsiadają za kierownice swoich pojazdów bez prawa jazdy.

 

24-latka została zatrzymany przez policjantów drogówki około godziny 9:00 na ul. De Gaulle’a w Wałbrzychu. Kobieta poruszał się samochodem pomimo orzeczonego przez Sąd Rejonowy w Wałbrzychu w 2022 roku zakazu kierowania pojazdami mechanicznymi. Mężczyzna natomiast wpadł w ręce innych funkcjonariuszy tego samego pionu około godziny 17:00 na ul. Wańkowicza w Wałbrzychu. Kierujący samochodem 23-letni mieszkaniec naszego miasta miał w zeszłym roku wydaną przez Prezydenta Miasta Wałbrzycha decyzję o cofnięciu wobec niego uprawnień do kierowania pojazdami.
Po raz kolejny mówimy stanowcze nie wszystkim niestosującym się do przepisów i w tym zakresie. Informujemy również jakie kary mogą spotkać osoby, które wsiadają za kierownice swoich pojazdów nie mając do tego wymaganych uprawnień.
W przypadku zatrzymania do kontroli drogowej na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu kierującego pojazdem mechanicznym np. samochodem, który nigdy nie posiadał uprawnień, funkcjonariusze za popełnione wykroczenie w ruchu drogowym sporządzą dokumentację do sądu, który to natomiast orzeka w stosunku do kierującego zakaz kierowania pojazdami. To z kolei oznacza, że w przypadku kolejnego spotkania z policjantami na drodze, osoba odpowiada już za przestępstwo, nie za wykroczenie.
Wyjątkiem jest sytuacja, w której na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu kierujący prowadzi pojazd inny niż mechaniczny np. rower, czy pojazd zaprzęgowy, nie mając do tego uprawnienia. Podlega on wtedy karze grzywny do 1500 złotych.
Przypominamy natomiast, że za jazdę pomimo cofniętych uprawnień, w związku np. z wcześniejszym kierowaniem samochodem w stanie nietrzeźwości lub po przekroczeniu limitu punktów karnych, kierującemu grozi kara pozbawienia wolności do lat 2, a dodatkowo przez sąd wydawany jest obligatoryjny wieloletni zakaz kierowania pojazdami. W przypadku prowadzenia pojazdu po wydaniu przez sąd zakazu, sprawca może trafić do więzienia na 5 lat, a sąd dodatkowo może zastosować karę dożywotniego zakazu kierowania pojazdami.

źródło i fot.
Komenda Miejska Policji w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *