Kolejne oszustwa przy wykorzystaniu linków do spreparowanych stron internetowych

Policjanci z Wałbrzycha i powiatu wałbrzyskiego tylko w piątek przyjęli kolejne dwa zgłoszenia o oszustwach związanym z wykorzystaniem linków do spreparowanych stron internetowych. 44-letni wałbrzyszanin chciał sprzedać wystawione przez siebie na aukcji spodnie dresowe, a poprzez kliknięcie w otrzymany od „kupującego” link i zalogowanie się do fałszywej strony banku stracił 2,8 tysięcy złotych. Dokładnie 3 tysiące złotych zniknęło natomiast z konta 55-letniej boguszowianki, która myślała, że otrzymała zawiadomienie o nieopłaconym rachunku za energię elektryczną. Kobieta również kliknęła w link i zalogował się do strony przygotowanej przez oszustów.

POLICJA APELUJE!

W związku z tym zgłoszeniami po raz kolejny więc apelujemy o przekazywanie sobie wzajemnie informacji jak działają przestępcy w internecie, a przy tym o rozwagę i ostrożność, bo oszuści od dłuższego już czasu w celu wyłudzenia danych z naszych kart płatniczych wykorzystują popularne portale sprzedażowe, telefoniczne komunikatory internetowe oraz korespondencję mailową, czy smsy. Uwaga! Oszustwa nie dotyczą tylko seniorów, ale także osób młodych. Dlatego też ponownie przypominamy na co zwrócić uwagę, aby uniknąć utraty swoich oszczędności.

JAK DZIAŁAJĄ OSZUŚCI KIEDY CHCESZ COŚ SPRZEDAĆ PRZEZ INTERNET?
Wystawiasz coś w sieci, np. na portalu olx, bądź vinted. Znajduje się kupiec, który komunikuje się z tobą najczęściej za pośrednictwem aplikacji whatsapp (ale nie tylko). Twierdzi, że kupił przedmiot i za niego zapłacił, a pieniądze możesz odebrać po wejściu w link.
Teraz oszust wysyła do ciebie linka. Klikasz i trafiasz na stronę łudząco podobną do strony na portalu np. olx. Na stronie jest formularz z prośbą o podanie danych twojej karty i stan twojego konta. Wypełniasz formularz.
Kolejno przychodzi do ciebie sms z banku, z kodem do autoryzacji. Ty nie czytasz go uważnie i wpisujesz kod do formularza. W SMS-ie jest jasno napisane, że autoryzujesz dodanie Twojej karty do Google Pay lub Apple Pay. Oszust Cię okrada. Płaci Twoją kartą za pomocą aplikacji płatniczej lub wypłaca nią gotówkę w bankomacie. Koniec. Twoje konto po chwili jest puste.
JAK UNIKNĄĆ OSZUSTWA?
Czytaj dokładnie sms-y, które przychodzą do ciebie z banków. Zwróć uwagę na to, co autoryzujesz.
Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich gdy korzystasz z portali aukcyjnych.
Miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.
Rozliczaj się pośrednio przez dany portal, np. poprzez payu. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez whatsapp czy messenger. Zobacz instrukcje płatności danego portalu sprzedażowego.
Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, również naszą. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce. Zobacz poradnik portalu sprzedażowego
Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.
CO ROBIĆ, GDY ZOSTANIESZ OSZUKANY?
Koniecznie skontaktuj się ze swoim bankiem przez infolinię.
Możesz od ręki zastrzec swoją kartę w bankowości lub aplikacji swojego banku. Karta w ten sposób przestanie działać również w Google Pay i Apple Pay.
Poinformuj jak najszybciej Policję.
Np. na oficjalnym blogu olx możemy przeczytać „Pamiętaj, że olx nie generuje linków do opłacenia zakupu, czy do podania danych do otrzymania płatności za oferowany przez ciebie przedmiot. Jedyną stroną, do której przekierujemy Cię podczas finalizacji Płatności olx, jest dotpay – za jej pośrednictwem realizowana jest wpłata.”
Pamiętaj! Weryfikuj kto i co do Ciebie pisze. Nie wpisuj nigdzie numeru swojej karty. Nie klikaj w nieznajome linki do stron.
Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności w każdym przypadku. Nie korzystajmy nigdy z linków, które przychodzą w wiadomościach sms oraz mailowych. Najbezpieczniej jest wpisać samodzielnie adres internetowy strony danego serwisu ogłoszeniowego, czy też banku lub mieć go na stałe w zakładkach. Sprawdzajmy zawsze, czy witryna jest bezpieczna. Jeśli korzystamy z kodów autoryzacyjnych przesłanych SMS-em przez bank lub inne instytucje sprawdzajmy zawsze, czy zawiera polskie znaki.
Trzeba też pamiętać, by przy podawaniu danych karty bankowej zachować szczególną ostrożność. Należy upewnić się, czy oszuści nie zastawili na nas pułapki. Przed potwierdzeniem operacji zawsze sprawdźmy też, czy zgadza się numer konta odbiorcy oraz kwota, jaką chcemy przelać. To może nas uratować przed utratą pieniędzy.

Komenda Miejska Policji w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *