Internetowa oszustka z Wałbrzycha

Trzy zarzuty oszustwa postawili policjanci Wydziału d/w z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu 23-letniej mieszkance naszego miasta, która oferowała poprzez popularny internetowy portal aukcyjny przedmioty, wiedząc, że nie wywiąże się z umów, gdyż takowych nie posiadała. Dodatkowo w kolejnym z przypadków podejrzana sprzedała czwartej osobie dekoder telewizji satelitarnej, wiedząc, że pochodził on z kradzieży. Teraz za oszustwa oraz paserstwo kobiecie grozi kara pozbawienia wolności do lat 8.

 

Działania operacyjne i procesowe przeprowadzone w ostatnim czasie przez wałbrzyskich policjantów ostatecznie pozwoliły ustalić tożsamość przestępcy i w miniony piątek postawić kobiecie zarzuty. 23-latka odpowie przed sądem za działania mające na celu osiągnięcie korzyści majątkowej i doprowadzenie portal aukcyjny do niekorzystnego rozporządzania własnym mieniem oraz paserstwo, gdyż sprzedała kolejny przedmiot o wartości 800 złotych, który pochodził w z kradzieży, o czym kobieta doskonale wiedziała.
Dbając o bezpieczeństwo kupujących funkcjonariusze walczący z przestępczością gospodarczą przypominają na co należy zwrócić uwagę przy robieniu zakupów poprzez popularne portale aukcyjne oraz społecznościowe.
Zakupy w sieci dokonujmy w sprawdzonych, autoryzowanych i zarejestrowanych sklepach internetowych. Przed przesłaniem pieniędzy sprawdźmy, czy firma oferująca nam produkty i usługi w ogóle istnieje. Prześledźmy komentarze i opinie o sprzedającym bezpośrednio w serwisie sprzedażowym oraz w wyszukiwarce internetowej. Zweryfikujmy, czy posiada on numer polskiej sieci telekomunikacyjnej, i czy pojawia się on w wyszukiwarce, a także jakie wpisy się do niego odnoszą. Wykonajmy telefon do sprzedającego przed zakupem. Warto też sprawdzić od kiedy posiada on konto w serwisie sprzedażowym. Unikajmy robienia zakupów od nowych użytkowników lub takich, którzy mają dużo negatywnych komentarzy. Sprawdźmy, gdzie zarejestrowana jest domena strony, np. poprzez wyszukiwarkę Centralops oraz przeczytajmy regulamin sklepu, a także oceńmy wizualnie profesjonalizm wykonania strony internetowej.
W razie możliwości dokonujmy przelewu środków poprzez usługę PayU, unikając płatności bezpośrednio na rachunek bankowy, gdyż w tej drugiej sytuacji nie obejmuje nas program ochrony kupujących. W przypadku wątpliwości należy poprosić sprzedającego o nadanie przesyłki za pobraniem. Brak zgody może być dla nas sygnałem o spotkaniu na swojej drodze oszusta internetowego.
Pamiętajmy, aby nie przesyłać pieniędzy na poczet kosztów wysyłki. W przypadku przesyłki za pobraniem wymuśmy od sprzedającego zaznaczanie opcji przeglądu towaru przy odbiorze. Odmowa kuriera z uwagi na niezaznaczenie takiej opcji powinna także dać nam do myślenia. W przypadku wątpliwości można zaniechać odbioru zakupionego towaru.
Zwróćmy także uwagę na cenę. Przedmioty sprzedawane w sieci są z reguły tańsze o około 10-20%, niż w sklepach stacjonarnych. Wszelkie inne tańsze oferty powinny wzbudzić w nas niepokój i zastanowienie, gdyż oszuści zawsze zwracają na siebie uwagę nadzwyczajnie atrakcyjną ofertą.

źródło i fot.
Komenda Miejska Policji w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *