6 nietrzeźwych kierujących zatrzymanych w miniony weekend

Upalna pogoda sprzyja relaksowi na świeżym powietrzu. Chętniej sięgamy wówczas po napoje, w tym również i po te z procentami. Niestety zdarza się, że będąc pod ich wpływem kierowcy wsiadają za kółko. Tylko w miniony weekend na drogach powiatu wałbrzyskiego policjanci zatrzymali sześciu nietrzeźwych kierujących. Rekordzista miał w organizmie ponad 2 promila alkoholu.

 

Niestety mimo ciągłych apeli nie brakuje nieodpowiedzialnych kierujących, którzy po spożyciu alkoholu ruszają w drogę samochodem, motocyklem czy rowerem. Tylko w ostatnich trzech dniach funkcjonariusze zatrzymali sześciu takich kierowców.
Pierwszy z nich został zatrzymany w piątek po godzinie 07:00 na ul Beethovena w Wałbrzychu przez policjantów wałbrzyskiej drogówki. Podczas kontroli od 65-letniego mieszkańca Czech była wyczuwalna woń alkoholu. Po przeprowadzeniu badania alkomatem okazało się, że mężczyzna wsiadał za kierownicę mając ponad promil alkoholu w organizmie.
W nocy z piątku na sobotę, w miejscowości Borówno, po godzinie 01:00 policjanci z Posterunku Policji w Mieroszowie zatrzymali 39-letniego mieszkańca powiatu świdnickiego, który wsiadał za kierownicę mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Kilka godzin później tym razem w Wałbrzychu na ul. Szczecińskiej policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego wałbrzyskiej komendy, uniemożliwili dalszą jazdę 48-letniemu wałbrzyszaninowi, który kierował samochodem osobowym mając 0,93 promila alkoholu w organizmie
W niedziele kilka minut po godzinie 08:00 funkcjonariusze z „dwójki” zatrzymali na ul 1-go Maja w Wałbrzychu 57-letniego mieszkańca powiatu wałbrzyskiego, który kierował samochodem osobowym w stanie po użyciu alkoholu – mając 0,48 promila alkoholu w organizmie. W tym samym czasie w Czarnym Borze patrol ruchu drogowego na ul. Głównej zatrzymał kolejnego kierującego pod wpływem alkoholu. 63-letni mieszkaniec powiatu kamiennogórskiego miał w swoim organizmie 0,33 promila alkoholu. Trzeci nieodpowiedzialny kierujący został zatrzymany po godzinie 19:00 w Wałbrzychu na 1-go Maja w Wałbrzychu. Podczas kontroli policjanci z ruchu drogowego wyczuli silną woń alkoholu od 33-letniego mieszkańca Wrocławia. Po zbadaniu alkomatem okazało się, że mężczyzna kierował pojazdem mając 1,98 promila alkoholu w organizmie.
Teraz nieodpowiedziani kierujący odpwiedzą przed sądem. Poza dotkliwą karą finansową sąd na podstawie Kodeksu karnego może orzec długotrwały zakaz kierowania pojazdami, a nawet zastosować karę pozbawienia wolności do lat 2. Natomiast za jazdę pojazdem w stanie po użyciu alkoholu grozi kara aresztu albo grzywny. Sąd może orzec również zakaz prowadzenia pojazdów.
Jazda po alkoholu niesie za sobą nie tylko konsekwencje prawne. Na drodze nie jesteśmy sami. Każdemu zależy, by bezpiecznie dotrzeć do celu, dlatego musimy być odpowiedzialni. Pamiętajmy, że za każdym wypadkiem, zwłaszcza tym, gdzie ginie osoba, kryje się niewyobrażalna tragedia ludzka, a cierpienie dotyka rodzinę i najbliższych zmarłego. Dlatego nie pozwalaj na jazdę po pijanemu. Jeśli widzisz, że nietrzeźwy chce wsiąść do samochodu i odjechać, nie pozwól na to. Niezwłocznie powiadom Policję, jeśli kiedykolwiek zauważysz dziwne zachowanie kierowcy na drodze (np. jedzie „wężykiem”, zajeżdża innym drogę itp.), które może świadczyć o tym, że jest pod wpływem alkoholu. Wystarczy zadzwonić pod numer alarmowy 112, a funkcjonariusze sprawdzą każdy taki sygnał.
Policjanci apelują o rozwagę i rozsądek. Stosujmy zasadę: PIŁEŚ- NIE JEDŹ! Bądźmy odpowiedzialni! Przez swoją lekkomyślność stwarzamy zagrożenie dla życia i zdrowia swojego oraz innych uczestników ruchu.

źródło i fot.

Zespół Komunikacji Społecznej
Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *