17-latek z sądowym zakazem kierowania

Ma dopiero 17 lat, a już sporą policyjną kartotekę. Młody wałbrzyszanin wczoraj wieczorem po raz kolejny w ostatnim czasie został zatrzymany przez policjantów zespołu wywiadowców na kierowaniu samochodem osobowym pomimo sądowego zakazu. W toku wykonanych przez mundurowych czynności okazało się, że była to łącznie już dwunasta taka kontrola młodego wałbrzyszanina, kiedy poruszał się on pojazdem bez prawa jazdy. Dodatkowo sprawca kolejnego już w tym roku przestępstwa drogowego był także poszukiwany celem osadzenia w młodzieżowym ośrodku wychowawczym za popełnienie, jeszcze jako nieletni, oszustwa internetowego.

Nie ma taryfy ulgowej dla przestępców drogowych. Przekonał się o tym 17-latek, którego z sądowym zakazem kierowania pojazdami trzeci raz w ostatnim czasie zatrzymali wczoraj przed godziną 19:00 policyjni wywiadowcy. Mundurowi ustalili jednak, że nastolatek łącznie już dwunastokrotnie w ciągu ostatnich dwóch lat był zatrzymywany za jazdę bez uprawnień. W większości jako nieletni nie odpowiadał jednak wtedy za przestępstwa. Teraz za jazdę na tzw. zakazie grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5 oraz dożywotni zakaz kierowania pojazdami.
Podczas wczorajszej kontroli nie był to jednak koniec zmartwień dla 17-latka. Policjanci ustalili, że był on poszukiwany przez sąd rodzinny w celu doprowadzenia do Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Mrowinach za oszustwo internetowe, którego dokonał mając 16 lat. Wałbrzyszanin wystawił wtedy na jednym z portali aukcyjnych felgi samochodowe, wyłudzając od innej osoby 560 złotych. Najbliższe pół roku 17-latek spędzi więc poza miejscem zamieszkania. Celem takiego działania będzie próba wyeliminowania przyczyn i przejawów niedostosowania społecznego.
Policjanci przypominają, że w przypadku kierowania samochodem pomimo obowiązującego zakazu prowadzenia pojazdów, sprawca czynu zabronionego, mający ukończone 17 lat, może trafić do więzienia na 5 lat, a sąd dodatkowo może zastosować karę dożywotniego zakazu kierowania pojazdami. Mówimy stanowcze nie wszystkim niestosującym się do przepisów w tym zakresie i zapowiadamy codzienne działania mające na celu eliminowanie z dróg przestępców „za kółkiem”.

źródło i fot.
Komenda Miejska Policji w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *